Stiftelsestyrelse

Stiftelsestyrelsen är Jönköping Universitys högsta beslutande organ. Styrelsen är utsedd av regeringen från 1 maj 2016 till och med 30 april 2019.

Ordförande

Kammarrättspresident Monica Dahlbom

Ledamöter

Senior Vice President Sofia Axelsson

Rådgivare Sören E. Frandsen

F.d. partiledare Göran Hägglund

Professor Agneta Marell

Inköpsdirektör Johan Ohlson

Docent Inger Rydén Bergendahl

Tf. rektor Mats Jägstam, ledamot enligt stiftelsens stadgar.

Ordförande i Jönköpings Studentkår, utsedd av studenterna.

Docent Robert Gunnarsson, utsedd av lärarna vid JU.

Sekreterare i styrelsen är rektors sekreterare.

Riksdagsledamot Annie Lööf (ledamot 2011-01-27—2013-04-30)

Sidan uppdaterad 2017-06-07

Om oss
Sidan uppdaterad 2010-08-16
Genom att surfa vidare på JU.se godkänner du att vi använder cookies. Mer information