Boel Andersson Gäre, Esther Lim och Monika Allgurin

Boel Andersson Gäre, Esther Lim och Monika Allgurin

Svensk vårdinnovation på export – nya insikter återvänder hem

Esther-konceptet – Region Jönköpings läns egen modell för att sätta patientens behov främst – har tagit plats på den internationella arenan. Det som en gång började som ett förbättringsprojekt i Eksjö i slutet av 90-talet, har blivit ett arbetssätt som idag genomsyrar hela regionens hälso- och sjukvård. Och konceptet har också spridits till andra länder och nu även till andra sidan jorden. Idén med Esther-konceptet är enkel men kraftfull: att alltid utgå från frågan ”Vad är bäst för Esther?” – där Esther symboliserar patienten.

Genom samarbeten med regionen nådde konceptet sjukvården i Singapore, då sjukvårdssystemets ledning vid besök i Jönköping såg potentialen i ett land med liknande utmaningar som Sverige: en åldrande befolkning, många ensamhushåll och en växande efterfrågan på sammanhållen, personcentrerad vård. De utsåg socialarbetaren med det passande namnet Esther Lim, med lång erfarenhet som sjukhuskurator och utvecklingsledare, till projektledare och beviljade även medel till följeforskning för att lära från konceptets resa från Sverige in i en annan kultur. Esther Lim skrevs in som doktorand på Hälsohögskolan i Jönköping och fick ett handledarteam med bakgrund inom bland annat socialt arbete samt förbättringsvetenskap inom hälso- och sjukvård och välfärdssystem. Genom tät samverkan mellan Hälsohögskolan och Region Jönköpings län finns stor kunskap om RJL:s arbete med Esther-konceptet i handledargruppen. Under sina doktorandstudier har Esther Lim inte bara infört Esther-modellen i Singapores hälso- och sjukvårdssystem, utan också följeforskat hur införandet och arbetssättet fungerar i en helt annan kultur och struktur.

Esther Lim

Esther Lim

När Esther Lim disputerade på Hälsohögskolan i mitten av december, förde hennes avhandling tillbaka kunskap till JU och regionen – kunskap som byggt vidare på ett arbetssätt vi själva utvecklat, men som nu testats, anpassats och analyserats i en global kontext. Så därmed slöts cirkeln: från Eksjö till Singapore och tillbaka till Jönköping.

Samtidigt öppnas nya internationella möjligheter. Det planeras nu för att Region Jönköpings län ska gå med i ett nystartat globalt nätverk som leds från Singapore, med fokus på jämlik hälsa. Nätverket väntas bestå av 10-tal partners – tre hälso- och sjukvårdssystem och ett antal universitet världen över, bland annat National University of Singapore, rankat bland de främsta i världen. Den formella samverkan väntas ta form under våren.

Det här är en historia om ett lokalt förbättringsarbete som blivit en internationellt relevant innovation – och om hur Jönköpings läns sätt att handla genom personcentrering och samskapande nu kan bidra till utveckling långt bortom Sveriges gränser.

Elke Loeffler från Storbritannien var opponent under disputationen

Elke Loeffler från Storbritannien var opponent under disputationen


För mer information om Esther Lims arbete:
Monika Allgurin, huvudhandledare, Hälsohögskolan
Boel Andersson Gäre, bihandledare, Hälsohögskolan

Avhandlingen The process of change in introducing coproduction: The Case of the ESTHER Network in Singapore Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

För mer information om RJL:s roll i framtida nätverk:
Christina Petersson, föreståndare Jönköping Academy for Improvement of Health and Welfare

Mer info om Esther Lims arbete samt nystartat internationellt nätverk >


2025-12-17