Industrimässa.

Studenter från Tekniska Högskolan pitchade examensjobb och speeddejtade företag på Elmia Produktionsmässor.

Studenter pitchade sina examensarbeten på Elmia

Studenter från Tekniska Högskolan (JTH) vid Jönköping University kokade ned sina examensarbeten till femminuterspresentationer på Elmia Produktionsmässor. De ställde även ut sina exjobb i Jönköping Universitys monter och jobbspeed-dejtade med företag.

Studener på mässa.

Jakob Edvardsson och Felix Tersmeden tyckte det var roligt och givande att delta på mässan.

Jakob Edvardsson och Felix Tersmeden som snart tar examen från programmet Maskinteknik: Industriell ekonomi och produktionsledning på Tekniska Högskolan gjorde sitt examensjobb på CJ Automotive AB i Dahlstorp, som tillverkar pedalsystem till fordonsindustrin. De tyckte det var lärorikt att hålla en presentation på Elmia och fick korta ned sin studie rejält för att hålla sig inom tidsramen.

"Du får aldrig den här möjligheten annars"

– Du har ju aldrig den här möjligheten annars, att såhär många företag är samlade på en och samma plats. Det säger ju sig självt att det är mycket enklare att skapa kontakter och få tid för en intervju när man går runt här jämfört med att åka mellan företag och lämna sitt CV, säger Jakob.
– Det är en otroligt bra möjlighet för oss att få träffa många företag, särskilt nu när vi snart tar examen och har varit ute i industrin under våra exjobb. Vi har lärt oss mycket om produktion, vilket gör det lättare att prata med utställare, säger Felix.

Stolta lärare

Tomas Wigerfelt, Olof Granath och Carin Rösiö var några av JTH-lärarna på mässan.
– Man är ju stolt över sina studenter, det är jättekul att se dem, säger Tomas Wigerfelt, programansvarig för Industriell ekonomi och produktionsledning, och ler.

Se filmklipp där masterstudenten Oscar Östergren ger sin bild av läget i svensk industri.

2026-05-27