Schedule for School of Engineering (JTH)

» Printer-friendly version (opens in a new window)

Your search
DateProgramme
2019-11-19 - 2020-11-19TGAR7H18

Your schedule contains several groups. Please uncheck the groups you don't want to show.

                                                           
DateTimeCourseRoomResourceTeacherGroupMoment
2019-11-19 Tue08:00 – 11:45 Ombyggnad B3016 BjSv, erlbenG2Övning
13:00 – 14:45 Byggmaterial och byggteknik 2 E1206 AsGoG1Övning
2019-11-20 Wed08:00 – 10:00 He102 AKar, CaAK, dahann, JaHa, johson, larcon, NeKj, Perein, svelei, thimat, varmag Only for students going abroad Spring 2020: Introduction Day NFK/IPC. Mandatory activity.
08:00 – 10:00 BIM 2 Analys och simulering - Utformning E1113b AdMa, andninProjektmöte - Dagsljus gruppvis
10:00 – 16:00 E1017, E1022, E1028, E1029, E1105, E1111, E1113b, E1118, E1206, E1211, E1217, E1219, E1303, E1305, E1313, E1314, E1316, E1317, E1405, E1418, E1419, E1423, E4304 efrjosFörbokat för "Karriärum"
14:00 – 16:45 BIM 2 Analys och simulering - Utformning E1113b AdMa, andninProjektmöte - Dagsljus gruppvis
2019-11-21 Thu08:00 – 11:45 BIM 2 Analys och simulering - Utformning E3205 andnin, thosveG3Övning - Laster
08:00 – 11:45 Ombyggnad E1217, E2127 BjSv, erlben, figezaG1Övning
10:00 – 11:45 Byggmaterial och byggteknik 2 E1206 AsGoG2Övning
13:00 – 16:45 Ombyggnad E1217, E2127 BjSv, erlben, figezaG3Övning
13:00 – 16:45 BIM 2 Analys och simulering - Utformning E2105 andnin, thosveG2Övning - Laster
2019-11-22 Fri10:00 – 11:45 BIM 2 Analys och simulering - Utformning E1405 andninHalvtidsseminarie + slutprojekt
13:00 – 14:45 Byggmaterial och byggteknik 2 E1206 AsGoG3Övning
13:00 – 16:45 BIM 2 Analys och simulering - Utformning E2105 andnin, thosveG1Övning - Laster
2019-11-25 Mon10:00 – 11:45 Byggmaterial och byggteknik 2 E1423 AsGoFöreläsning v
15:00 – 16:45 Ombyggnad E4404 BjSv, erlben, figezaFöreläsning
2019-11-26 Tue08:00 – 11:45 Ombyggnad E4205 BjSv, erlbenG2Övning
13:00 – 14:45 Byggmaterial och byggteknik 2 E1206G1Övning
2019-11-27 Wed13:00 – 14:45 Ombyggnad E1405 BjSv, erlben, figezaFöreläsning
15:05 – 16:50 Byggmaterial och byggteknik 2 E1423 AsGoFöreläsning
2019-11-28 Thu08:00 – 11:45 Ombyggnad E1217, E2127 BjSv, erlben, figezaG1Övning
09:00 – 11:45 BIM 2 Analys och simulering - Utformning E2326 andninG3Övning - Material och Färglära
10:00 – 11:45 Byggmaterial och byggteknik 2 E1206G2Övning
13:00 – 15:45 BIM 2 Analys och simulering - Utformning E1219 andninG2Övning - Material och Färglära
13:00 – 16:45 Ombyggnad E1217, E2127 BjSv, erlben, figezaG3Övning
2019-11-29 Fri08:00 – 11:45 BIM 2 Analys och simulering - Utformning E1405 linhenSeminarie
13:00 – 14:45 Byggmaterial och byggteknik 2 E1206G3Övning
13:00 – 15:45 BIM 2 Analys och simulering - Utformning E4304 andninG1Övning - Material och Färglära
2019-12-02 Mon10:00 – 11:45 Byggmaterial och byggteknik 2 E1423 AsGoFöreläsning cf
13:00 – 14:45 Ombyggnad B2044 BjSv, erlben, figezaFöreläsning
2019-12-03 Tue08:00 – 11:45 Ombyggnad E4205 BjSv, erlbenG2Övning
13:00 – 14:45 Byggmaterial och byggteknik 2 E1206 AsGoG1Övning
2019-12-04 Wed13:00 – 14:45 Ombyggnad Hc113 BjSv, erlben, figezaFöreläsning
2019-12-05 Thu08:00 – 11:45 Ombyggnad E1217, E2127 BjSv, erlben, figezaG1Övning
08:00 – 11:45 BIM 2 Analys och simulering - Utformning E3205 BjSv, davanaG3Extra handledning Dagsljus och Mtrl- och detaljer
09:55 – 11:40 Byggmaterial och byggteknik 2 E1206 AsGoG2Övning
13:00 – 16:45 BIM 2 Analys och simulering - Utformning E2105 BjSv, davanaG2Extra handledning Dagsljus och Mtrl- och detaljer
13:00 – 16:45 Ombyggnad E1217, E2127 erlben, figezaG3Övning
2019-12-06 Fri13:00 – 16:45 BIM 2 Analys och simulering - Utformning E2105 BjSv, davanaG1Extra handledning Dagsljus och Mtrl- och detaljer
13:00 – 14:45 Byggmaterial och byggteknik 2 E1206 AsGoG3Övning
2019-12-10 Tue08:00 – 11:45 Ombyggnad E4205 BjSv, erlbenG2Övning
2020-01-13 Mon13:00 – 14:45 Ledarskap och projektledning B1024 skorigKursintro
Gruppindelning
15:00 – 16:45 Urban Space E4404 figezaIntroduction
2020-01-14 Tue08:00 – 09:45 Ledarskap och projektledning E1017 skorigG4Grupp13 - Grupp19
Lärarledd övning
Kom i tid!
13:00 – 14:45 Vetenskapligt arbetssätt och kommunikation E1423 WiRaKursintroduktion och F1
2020-01-15 Wed08:00 – 09:45 Urban Space E1217 figezaE1Assignment 1: City walk and discussion
08:00 – 09:45 Urban Space E1219 erlbenE3Assignment 1: City walk and discussion
10:00 – 11:45 Vetenskapligt arbetssätt och kommunikation E1029 WiRaF2 Identifiering av ämne/planering Problemformulering Introduktion av uppsats
13:00 – 13:45 Vetenskapligt arbetssätt och kommunikation E1219 BLisG3S1 ETIK Grupper: TGVV: 11-12 TGAR 13-15
14:00 – 14:45 Vetenskapligt arbetssätt och kommunikation E1219 BLisG5S1 ETIK Grupper: 16-20
2020-01-16 Thu08:00 – 09:45 Ledarskap och projektledning E1423 skorigF1, Projektledning
10:00 – 11:45 Ledarskap och projektledning E1217 skorigG5Grupp20 - Grupp25
Lärarledd övning
Kom i tid!
13:00 – 13:45 Vetenskapligt arbetssätt och kommunikation E1219 BLisG6S1 ETIK Grupper: 21-25
15:00 – 16:45 Urban Space E1418 almamjE2Assignment 1: City walk and discussion
2020-01-20 Mon08:00 – 11:45 Urban Space E2127 erlbenL3Digitalization and visualization: Infographics
08:00 – 11:45 Urban Space E2105 figezaL1Digitalization and visualization: Infographics
13:00 – 14:45 Ledarskap och projektledning B1024 skorigF2, Projektledning
15:00 – 16:45 Urban Space E4404 figezaUrban qualities and shaping factors
2020-01-21 Tue08:00 – 11:45 Urban Space E2127 almamjL2Digitalization and visualization: Infographics
08:00 – 09:45 Ledarskap och projektledning E1017 skorigG4Grupp13 - Grupp19
Övning:
Problem - Mål
13:00 – 14:45 Vetenskapligt arbetssätt och kommunikation E1423 BLisF3 Forskningsmetoder
15:00 – 16:45 Ledarskap och projektledning B1024 skorigF3, Projektledning
17:00 – 19:00 Ledarskap och projektledning E4304 skorigDrop-In Förstudie
2020-01-22 Wed08:00 – 09:45 Urban Space E2326 almamjE2Pinup Assignment 1: Analysis
08:00 – 09:45 Urban Space E1219 erlbenE3Pinup Assignment 1: Analysis
08:00 – 09:45 Urban Space E1217 figezaE1Pinup Assignment 1: Analysis
10:00 – 11:45 Vetenskapligt arbetssätt och kommunikation E1029 WiRaF4 Insamlingstekniker
13:00 – 14:45 Vetenskapligt arbetssätt och kommunikation E1219 BLisG5S2 Handledning grupper: 16-20
13:00 – 14:45 Vetenskapligt arbetssätt och kommunikation E1217 WiRaG3S2 Handledning Grupper TGVV 11,12 TGAR 13,14 & 15
2020-01-23 Thu13:00 – 15:00 Ledarskap och projektledning E2326 skorigG5Grupp20 - Grupp25
Övning:
Problem - Mål
2020-01-24 Fri13:00 – 14:45 Vetenskapligt arbetssätt och kommunikation E1219 BLisG6S2 Handledning Grupper: 21-25
2020-01-27 Mon08:00 – 11:45 Urban Space E2127 erlbenL3Digitalization and visualization: Infographics
08:00 – 11:45 Urban Space E2105 figezaL1Digitalization and visualization: Infographics
13:00 – 14:45 Ledarskap och projektledning B1024 skorigF4, Projektledning
15:00 – 16:45 Urban Space E4404 figezaAn integrative approach to urban design
2020-01-28 Tue08:00 – 11:45 Urban Space E2127 almamjL2Digitalization and visualization: Infographics
08:00 – 09:45 Ledarskap och projektledning E1017 skorigG4Grupp13 - Grupp19
Övning:
WBS - Pert
14:00 – 14:45 Vetenskapligt arbetssätt och kommunikation E1423 BLisF5 Granskning och källkritik
17:00 – 19:00 Ledarskap och projektledning E4304 skorigDrop-In Förstudie
2020-01-29 Wed08:00 – 09:45 Urban Space E1219 erlbenE3Pinup Assignment 1: Analysis
08:00 – 09:45 Urban Space E3231 almamjE2Pinup Assignment 1: Analysis
08:00 – 09:45 Urban Space E1217 figezaE1Pinup Assignment 1: Analysis
13:00 – 14:45 Vetenskapligt arbetssätt och kommunikation E1219 BLisG5S3 Cafésittning Grupper: 16-20
13:00 – 14:45 Vetenskapligt arbetssätt och kommunikation E1217 WiRaG3S3 Cafésittning Grupper: TGVV 11-12 TGAR 13-15
2020-01-30 Thu08:00 – 09:45 Ledarskap och projektledning E1423 skorigF5, Projektledning
10:00 – 11:45 Ledarskap och projektledning E1217 skorigG5Grupp20 - Grupp25
Övning:
WBS - Pert
13:00 – 14:45 Vetenskapligt arbetssätt och kommunikation E1219 BLisG6S3 Cafésittning Grupper: 21-25
2020-02-03 Mon08:00 – 11:45 Urban Space E2127 erlbenL3Digitalization and visualization
08:00 – 11:45 Urban Space E2105 figezaL1Digitalization and visualization
15:00 – 16:45 Urban Space E4404 figezaUrban patterns and morphology
2020-02-04 Tue08:00 – 11:45 Urban Space E2127 almamjL2Digitalization and visualization
08:00 – 09:45 Ledarskap och projektledning E1017 skorigG4Grupp13 - Grupp19
Övning:
Uppföljning - Resultatvärdemetoden
13:00 – 14:45 Vetenskapligt arbetssätt och kommunikation E1423 BLisF6 Teoretisk ramverk och informationssökning
17:00 – 19:00 Ledarskap och projektledning E4304 skorigDrop-In Förstudie
2020-02-05 Wed08:00 – 09:45 Urban Space E1219 erlbenE3Presentation Assignment 1: Digital Presentation
08:00 – 09:45 Urban Space E3231 almamjE2Presentation Assignment 1: Digital Presentation
08:00 – 09:45 Urban Space E1217 figezaE1Presentation Assignment 1: Digital Presentation
10:00 – 11:45 Vetenskapligt arbetssätt och kommunikation E1029 BLisF7 Referenshantering
15:00 – 16:45 Vetenskapligt arbetssätt och kommunikation B3008 BLis, hjomarFöreläsning om informationssökning (ersätter moment workshop med biblioteket).
2020-02-06 Thu08:00 – 09:45 Ledarskap och projektledning E1423 skorigTTF
10:00 – 11:45 Ledarskap och projektledning E1217 skorigG5Grupp20 - Grupp25
Övning:
Uppföljning - Resultatvärdemetoden
2020-02-17 Mon08:00 – 11:45 Urban Space E2127 erlbenL3Digitalization and visualization
08:00 – 11:45 Urban Space E2105 figezaL1Digitalization and visualization
13:00 – 14:45 Ledarskap och projektledning E1217 skorigG5Grupp20 - Grupp25
Seminarium OBL:
Förstudie
Förberedelse krävs!
15:00 – 16:45 Urban Space E4404 almamj, figezaLost spaces and remedies
2020-02-18 Tue08:00 – 11:45 Urban Space E2127 almamjL2Digitalization and visualization
08:00 – 09:45 Ledarskap och projektledning E1017 skorigG4Grupp13 - Grupp19
Seminarium OBL:
Förstudie
Förberedelse krävs!
13:00 – 14:45 Vetenskapligt arbetssätt och kommunikation E1423 WiRaF8 Resultatanalys Bearbetning, analys, tolkning
2020-02-19 Wed08:00 – 09:45 Urban Space E1217 figezaE1Pinup Assignment 2: Design
08:00 – 09:45 Urban Space E1105 almamjE2Pinup Assignment 2: Design
08:00 – 09:45 Urban Space E1219 erlbenE3Pinup Assignment 2: Design
13:00 – 14:45 Vetenskapligt arbetssätt och kommunikation BLisG5Handledning Bokningsschema Plats se information i bokningsschema
14:00 – 19:00 Ledarskap och projektledning skorig14:00 - 19:00
INL Projekt, OBL!
Anmälan senast 9 februari (tentamensadm)
2020-02-20 Thu08:00 – 09:45 Ledarskap och projektledning E1423 skorigF6, Ledarskap
13:00 – 14:45 Vetenskapligt arbetssätt och kommunikation BLisG6Handledning Bokningsschema Plats se information i bokningsschema
2020-02-24 Mon08:00 – 11:45 Urban Space E2127 erlbenL3Digitalization and visualization
08:00 – 11:45 Urban Space E2105 figezaL1Digitalization and visualization
13:00 – 14:45 Ledarskap och projektledning B1024 skorigF7, Ledarskap
15:00 – 16:45 Urban Space E4404 figezaA city is not a tree, or?
2020-02-25 Tue08:00 – 11:45 Urban Space E2127 almamjL2Digitalization and visualization
08:00 – 09:45 Ledarskap och projektledning E1017 skorigG4Grupp13 - Grupp19
Lärarledd övning
Kom i tid!
13:00 – 13:45 Vetenskapligt arbetssätt och kommunikation E1423 WiRaF9 Diskussion och slutsatser Vetenskapliga kvalitetskriterier
14:00 – 14:45 Vetenskapligt arbetssätt och kommunikation E1423 WiRaF10 Presentationsteknik
2020-02-26 Wed08:00 – 09:45 Urban Space E1217 figezaE1Pinup Assignment 2: Design
08:00 – 09:45 Urban Space E1219 erlbenE3Pinup Assignment 2: Design
08:00 – 09:45 Urban Space E1419 almamjE2Pinup Assignment 2: Design
13:00 – 14:45 Vetenskapligt arbetssätt och kommunikation E1217 BLisG3S5 Peer review inför slutliginlämning TGVV Gr. 11-12 TGAR Gr 13-15
2020-02-27 Thu08:00 – 09:45 Ledarskap och projektledning E1423 skorigF8, Ledarskap
10:00 – 11:45 Ledarskap och projektledning E1217 skorigG5Grupp20 - Grupp25
Lärarledd övning
Kom i tid!
13:00 – 14:45 Vetenskapligt arbetssätt och kommunikation E1219 BLisG6S5 Peer review inför slutliginlämning Gr.21-25
2020-02-28 Fri13:00 – 14:45 Vetenskapligt arbetssätt och kommunikation E1105 BLisG5S5 Peer review inför slutliginlämning Gr.15-20
2020-03-02 Mon08:00 – 11:45 Urban Space E2127 erlbenL3Digitalization and visualization
08:00 – 11:45 Urban Space E2105 figezaL1Digitalization and visualization
13:00 – 14:45 Ledarskap och projektledning B1024 skorigF9, Ledarskap
15:00 – 16:45 Urban Space E4404 figezaUrban functionality
2020-03-03 Tue08:00 – 11:45 Urban Space E2127 almamjL2Digitalization and visualization
08:00 – 09:45 Ledarskap och projektledning E1017 skorigG4Grupp13 - Grupp19
Lärarledd övning
Kom i tid!
13:00 – 14:45 Vetenskapligt arbetssätt och kommunikation E1423 WiRaF11 Sammanfattning och inför tenta
15:00 – 17:00 Näringslivsförlagd kurs i Byggnadsteknik E1017 dahannMöte med de som inte lämnat in arbetsbeskrivning för praktikplats.
2020-03-04 Wed08:00 – 09:45 Urban Space E1219 erlbenE3Pinup Assignment 2: Design
08:00 – 09:45 Urban Space E1418 almamjE2Pinup Assignment 2: Design
08:00 – 09:45 Urban Space E1217 figezaE1Pinup Assignment 2: Design
10:00 – 12:00 Vetenskapligt arbetssätt och kommunikation E1105 BLisG3S6 Muntlig redovisning endast för grupper: 13, 14 & 15
13:00 – 19:00 Ledarskap och projektledning E1105 skorigG513:00 - Grupp25
14:00 - Grupp24
15:00 - Grupp23
16:00 - Grupp22
17:00 - Grupp21
18:00 - Grupp20
13:00 – 14:45 Vetenskapligt arbetssätt och kommunikation E1219 BLisG5S6 Muntlig redovisning endast för grupper: 19, 20 & 21
2020-03-05 Thu08:00 – 09:45 Ledarskap och projektledning E1423 skorigF10, Ledarskap
10:00 – 11:45 Ledarskap och projektledning E1217 skorigG5Grupp20 - Grupp25
Lärarledd övning
Kom i tid!
13:00 – 14:45 Vetenskapligt arbetssätt och kommunikation E1219 BLisG6S6 Muntlig redovisning endast för grupper: 21, 22 & 23
2020-03-09 Mon08:00 – 11:45 Urban Space E2127 erlbenL3Digitalization and visualization
08:00 – 11:45 Urban Space E2105 figezaL1Digitalization and visualization
14:00 – 19:00 Ledarskap och projektledning skorig14:00 - 19:00
INL Ledarskap, OBL!
Anmälan senast 28 februari (tentamensadm)
2020-03-10 Tue08:00 – 11:45 Urban Space E2127 almamjL2Digitalization and visualization
10:00 – 12:00 Ledarskap och projektledning E1111 skorigG410:00 - Grupp13
11:00 - Grupp14
15:00 – 16:45 Urban Space E4404 figezaCities of tomorrow
2020-03-11 Wed08:00 – 09:45 Urban Space E1418 almamjE2Presentation Assignment 2: Digital Presentation
08:00 – 09:45 Urban Space E1219 erlbenE3Presentation Assignment 2: Digital Presentation
08:00 – 09:45 Urban Space E1217 figezaE1Presentation Assignment 2: Digital Presentation
13:00 – 14:45 Vetenskapligt arbetssätt och kommunikation E1219 BLisG5Seminarium reserv
2020-03-12 Thu08:00 – 12:00 Ledarskap och projektledning A4222b skorigG408:00 - Grupp15
09:00 - Grupp16
10:00 - Grupp17
11:00 - Grupp18
12:00 - Grupp19 - finns ej
13:00 – 14:45 Vetenskapligt arbetssätt och kommunikation E1219 BLisG6Seminarium reserv
2020-03-23 Mon10:00 – 12:00 Näringslivsförlagd kurs i Byggnadsteknik B1024 CaPa, dahann, NeKj, PaMiIntroduktionsdag
12:00 – 13:00 Näringslivsförlagd kurs i Byggnadsteknik E1017, E1022, E1028, E1217, E1219 andnin, AsGo, dahann, karsam, NeKj, ScToNFK- intro med handledare
2020-05-27 Wed08:00 – 16:45 Näringslivsförlagd kurs i Byggnadsteknik E1423 dahann, NeKjNFK-Seminarier med presentation och opponering för de med Ann-Marie Dahl som handledare.
2020-05-28 Thu08:00 – 16:45 Näringslivsförlagd kurs i Byggnadsteknik E1028 dahann, NeKjNFK-Seminarier med presentation och opponering för de med Ann-Marie Dahl som handledare.
We use cookies on JU.se. By continuing to use this site you accept the use of cookies. More information