Gruppbild på människor

Sweah:s syrelse och ledning samlad vid Jönköping University.

Forskarskolan SWEAH samlades vid JU – fokus på framtiden

Den nationella forskarskolan Swedish Graduate School on Ageing and Health (SWEAH) höll den 22-23 april sitt styrelsemöte vid Jönköping University (JU). Mötet samlade representanter från forskarskolans 13 medlemslärosäten och hade ett tydligt fokus: att forma riktningen inför nästa avtalsperiod.

SWEAH är ett nationellt samarbete som koordineras av Lunds universitet och erbjuder tvärvetenskapliga kurser och aktiviteter för doktorander och postdoktorer inom åldrande och hälsa. Genom bland annat studentdagar, nätverksträffar och konferenser stärker forskarskolan deltagarnas akademiska utveckling och karriärmöjligheter.

Strategiskt arbete inför ny avtalsperiod

En central del under mötet handlade om arbetet med en ny strategisk plan. Den nuvarande planen löper ut vid årsskiftet 2026/2027 och styrelsen arbetar nu med att revidera forskarskolans vision, uppdrag och strategiska prioriteringar.

- Vi har till att börja med gjort en utvärdering som visar att vi har något riktigt bra här, vi får ut mycket bra forskning med hög kvalitet. Vi har något vi ska vara väldigt rädda om och som vi givetvis ska fortsätta utveckla, säger Lars Liljedahl, vice ordförande för SWEAHs styrelse.

Ökat fokus på att nå ut med forskning i praktiken

Ett område som tydligare betonas i det strategiska arbetet är nyttiggörande av forskning och ökad samverkan med det omgivande samhället. Målet är att forskningen i högre grad ska komma till konkret användning och bidra till att möta faktiska behov inom vård, äldreomsorg och äldrefrågor.

Som ett led i detta kommer SWEAH inför nästa avtalsperiod att, för första gången, även vända sig till kommuner som potentiella samverkans- och finansieringspartners. Även ytterligare lärosäten är välkomna.

– Vi vill bli ännu bättre på att forskningen får genomslag i praktiken. Det handlar både om hur vi samarbetar med aktörer utanför akademin och hur vi förbereder doktorander för att arbeta nära samhällets behov, säger Susanne Iwarsson, koordinator för SWEAH.

En forskarskola med bred samverkan

Sedan starten har omkring 140 doktorander varit knutna till SWEAH, varav runt 50 är aktiva idag. Deltagarna kommer från flera discipliner och lärosäten, vilket skapar en bred och dynamiskt tvärvetenskaplig miljö.

För doktoranderna innebär deltagandet ett fördjupat perspektiv på åldrande och hälsa, vilket kompletterar utbildningen vid lärosätet där doktoranden är antagen.

Forskarskolan står också inför ett generationsskifte i ledningen, där en ny koordinator successivt tar över ansvaret.

– Det är en mycket välfungerande och etablerad verksamhet. Nu handlar det om att tillsammans ta nästa steg och utveckla SWEAH under den kommande avtalsperiod, säger tillträdande koordinatorn Jimmie Kristensson.

2026-04-27