Schema för Tekniska Högskolan (JTH)

» Utskriftsvänlig version (Öppnas i nytt fönster)

Din sökning
DatumLokal
2019-09-20 - 2020-09-20E1017

Ditt schema innehåller flera grupper. Ta bort bocken på de grupper du inte vill se.

                             
DatumTidKursLokalHjälpmedelLärareGruppMoment
2019-09-20 fre08:00 – 11:45 Design Philosophy and Practice (Human Factors 1) E1017, E2432 vananoProject work (E1017)
12:00 – 16:00 Det operativa ledarskapet E1017, E1111, E1211, E3301a, E3301b, E4433, E4434 HHKaDet operativa ledarskapet 15 hp (Fristående kurs)
2019-09-23 mån08:30 – 09:45 Virtualisering och molntjänster E1017 hamhakFöreläsning
10:00 – 11:45 Introduktionskurs produktframtagning E1017 ErikMaFöreläsning, Sållning
13:00 – 14:45 Byggmaterial och byggteknik 2 E1017 KarPG1Övning
15:00 – 17:45 Affärsjuridik E1017 moddorFöreläsning immaterialrätt
2019-09-24 tis08:00 – 09:45 Entreprenörskap och affärsplanering E1017 wisaG2Seminarium - Case A G2
10:00 – 11:45 Entreprenörskap och affärsplanering E1017 wisaG3Seminarium - Case A G3
13:00 – 15:00 Projektledning och gruppdynamik E1017 skorigF10, Ledarskap
15:00 – 18:00 Projektledning och gruppdynamik E1017 skorigÖÖ8-10, Ledarskap & förberedelse SEM C
2019-09-25 ons08:00 – 09:45 Byggmaterial och byggteknik 2 E1017 KarPG5Övning
10:00 – 11:45 Byggmaterial och byggteknik 2 E1017 KarPG4Övning
13:00 – 18:00 Projektledning och gruppdynamik E1017 skorigINL, Projekt, OBL
2019-09-26 tor12:00 – 13:00 E1017 andjos
13:00 – 16:45 Industrial Product Realization in Collaboration E1017, E1022, E1219, E1419 seqmovG1, G2, G3, G4Seminar 5 - PDM
2019-09-27 fre08:00 – 11:45 Design Philosophy and Practice (Human Factors 1) E1017 trajon, vananoMilestone 1 presesntation
13:00 – 14:45 Logistics Engineering E1017 thimatLecture 9
2019-09-30 mån13:00 – 14:45 Byggmaterial och byggteknik 2 E1017 KarPG1Övning
15:00 – 17:45 Affärsjuridik E1017 moddorFöreläsning marknads- och konkurrensrätt
2019-10-01 tis08:00 – 09:45 Matematik 1 E1017, E1029 PaMiFöreläsning
10:00 – 12:00 Projektledning och gruppdynamik E1017 skorigPresentation, Projekt, grupperna A, E, G, H, OBL
13:00 – 15:00 Projektledning och gruppdynamik E1017 skorigPresentation, Projekt, grupperna B, C, D, F OBL
15:00 – 17:00 Forma med ljus E1017 AdMaBelysnin
2019-10-02 ons08:00 – 09:45 Byggmaterial och byggteknik 2 E1017 KarPG5Övning
10:00 – 11:45 Byggmaterial och byggteknik 2 E1017 KarPG4Övning
10:00 – 12:00 Projektledning och gruppdynamik E1017 skorigF11, Ledarskap
12:00 – 12:45 Belysningsteknik och kvalitetssäkring, Grunder i belysningsteknik, Luminaire Design E1017 AdMa, AKar, glajoh, JagAnn, PeMi, RoJo, wanulrLunchseminarium med LJus i hus. Separat anmälan, se mail och PIM
13:00 – 15:00 Projektledning och gruppdynamik E1017 skorigF11, Ledarskap
15:00 – 16:45 Produktionslogistik E1017 WJoaModul 10a+10b
2019-10-03 tor08:30 – 16:45 Industrial Product Realization in Collaboration E1017 HaEr, jakjasG1, G2, G3, G4MCT - Presentations
2019-10-04 fre09:00 – 11:45 Design Philosophy and Practice (Human Factors 1) E1017 ErLa, lunfil, vananoMilestone 2 Presentation
13:00 – 14:45 E1017 jenlei, thimatExamensarbete, information om kursens planering och formella krav VIKTIGT! NÄRVARA!
15:00 – 16:45 Byggherre och förvaltning E1017 ScToRedovisning inlämningsuppgifter - Bhv Grupp 1
2019-10-07 mån08:00 – 09:45 Logistics Engineering E1017 thimatLecture 11
10:00 – 11:00 E1017 WaInSCOM Extended Monday Meeting
13:00 – 14:45 Byggmaterial och byggteknik 2 E1017 KarPG1Övning
15:00 – 16:45 Byggherre och förvaltning E1017 ScToRedovisning inlämningsuppgifter - Bb Grupp 1
17:00 – 18:45 Byggherre och förvaltning E1017 ScToRedovisning inlämningsuppgifter - Bb Grupp 3
2019-10-08 tis08:00 – 09:45 Entreprenörskap och affärsplanering E1017 thimatRedovisning affärsplan - bokas på Pingpong
10:00 – 11:45 Entreprenörskap och affärsplanering E1017 thimatRedovisning affärsplan - bokas på Pingpong
12:00 – 12:45 Belysningsteknik och kvalitetssäkring, Grunder i belysningsteknik, Luminaire Design, Lighting Masterplan E1017 AdMa, AKar, glajoh, JagAnn, PeMi, RoJo, wanulrLunchseminarium med Flos. Separat anmälan, se mail och PIM
13:00 – 18:00 Projektledning och gruppdynamik E1017 skorigINL Ledarskap, OBL
2019-10-09 ons08:00 – 09:45 Byggmaterial och byggteknik 2 E1017 KarPG5Övning
10:00 – 11:45 Byggmaterial och byggteknik 2 E1017 KarPG4Övning
13:00 – 18:00 Projektledning och gruppdynamik E1017 skorigRestredovisningstillfälle
SEM A, SEM B, INL Projekt, INL Ledarskap,
Presentation Projekt
Anmälan krävs
2019-10-10 tor08:00 – 12:00 Projektledning och gruppdynamik E1017 skorigRestredovisningstillfälle
SEM A, SEM B, INL Projekt, INL Ledarskap,
Presentation Projekt
Anmälan krävs (om även denna tid behövs)
2019-10-11 fre08:00 – 11:45 Design Philosophy and Practice (Human Factors 1) E1017 lunlin, vananoOwn work with written reflection
15:00 – 16:45 Byggherre och förvaltning E1017 ScToRedovisning inlämningsuppgifter - Bhv Grupp 3
2019-10-14 mån09:00 – 12:00 Basic Communication and Teaching E1017 HeJoLecture 2: Online education
2019-10-15 tis08:00 – 16:45 E1017 anktom, kardanLogistik föreläsning
2019-10-16 ons08:00 – 16:45 E1017 anktom, kardanLogistik föreläsning
2019-10-18 fre09:00 – 15:00 E1017 johbjoUtbildningsledarträff
15:00 - 24:00 E1017Högskoleprovet
2019-10-19 lör00:00 - 24:00 E1017Högskoleprovet
2019-10-20 sön00:00 - 24:00 E1017Högskoleprovet
2019-10-21 mån00:00 - 08:00 E1017Högskoleprovet
08:00 – 09:45 BIM 3 Analys och verifiering - Hus E1017 JPet, karsamKursintroduktion
10:00 – 11:45 Research Methods in Computer Science and Informatics E1017 ferbruG1Seminar
13:00 – 14:45 Termodynamik och energiteknik E1017 mattaiFöreläsning
15:00 – 16:45 Mekanik och hållfasthetslära 3 E1017 mahlenFöreläsning
2019-10-22 tis08:00 – 09:45 Material- och produktionsstyrning E1017 tiefreFöreläsning 3
10:00 – 11:45 Leadership and Project Management E1017 WiRaG1Exercise
13:00 – 14:45 Non-linear Finite Element Analysis E1017 hanpetLecture
15:00 – 16:45 Mathematics for Intelligent Systems E1017 AandExercise
2019-10-23 ons08:00 – 11:45 Konstruktionselement E1017 wadchrG1Lab
13:00 – 14:45 Work-Human-Technology E1017 coedenG2Seminar - Reserve
15:00 – 16:45 Architectural Engineering E1017 andnin, olsthoGuest lecture
2019-10-24 tor08:00 – 09:45 Research Methods in Computer Science and Informatics E1017 ferbruG2Seminar
13:00 – 14:45 Mathematics for Intelligent Systems E1017 AandLecture
15:00 – 16:45 Mathematics for Intelligent Systems E1017 AandExercise
2019-10-25 fre08:00 – 09:45 Termodynamik och energiteknik E1017 mattaiFöreläsning
10:00 – 11:45 Linear Algebra and Optimization E1017 IvTjLecture
13:00 – 14:45 Envariabelanalys (civ.ing) E1017 IvTjFöreläsning
15:00 – 16:45 Work-Human-Technology E1017 coedenG3Seminar - Reserve
2019-10-28 mån08:00 – 09:45 BIM 3 Analys och verifiering - Hus E1017 karsamFöreläsning
10:00 – 11:45 Research Methods in Computer Science and Informatics E1017 ArAn, jakjasExjobb workshop
13:00 – 14:45 Termodynamik och energiteknik E1017 mattaiFöreläsning
15:00 – 16:45 Mekanik och hållfasthetslära 3 E1017 mahlenFöreläsning
2019-10-29 tis08:00 – 09:45 Material- och produktionsstyrning E1017 tiefreÖvning 1
10:00 – 11:45 Leadership and Project Management E1017 BLisG1Exercise
13:00 – 14:45 Non-linear Finite Element Analysis E1017 hanpetLecture
15:00 – 16:45 Mathematics for Intelligent Systems E1017 AandExercise
2019-10-30 ons08:00 – 11:45 Konstruktionselement E1017 wadchrG1Lab
13:00 – 14:45 Work-Human-Technology E1017 coeden, karmagG2Seminar - HTO Model and application
15:00 – 16:45 Introduktion till produktframtagning E1017 WiRaG1Seminarium
2019-10-31 tor08:00 – 09:45 Research Methods in Computer Science and Informatics E1017 ferbruG2Seminar
10:00 – 11:45 Material- och produktionsstyrning E1017 tiefreHandledning Cyklettfall 1 (1a, 1b och 1d)
13:00 – 14:45 Mathematics for Intelligent Systems E1017 AandLecture
15:00 – 16:45 Mathematics for Intelligent Systems E1017 AandExercise
2019-11-01 fre08:00 – 09:45 Termodynamik och energiteknik E1017 mattaiFöreläsning
10:00 – 11:45 Linear Algebra and Optimization E1017 IvTjLecture
13:00 – 14:45 Envariabelanalys (civ.ing) E1017 IvTjFöreläsning
15:00 – 16:45 Work-Human-Technology E1017 coeden, karmagG3Seminar - HTO Model and application
2019-11-04 mån10:00 – 11:45 Research Methods in Computer Science and Informatics E1017 ferbruG1Seminar
13:00 – 14:45 Termodynamik och energiteknik E1017 mattaiFöreläsning
15:00 – 16:45 Mekanik och hållfasthetslära 3 E1017 mahlenFöreläsning
2019-11-05 tis08:00 – 09:45 Material- och produktionsstyrning E1017 tiefreFöreläsning 5
10:00 – 11:45 Leadership and Project Management E1017 WiRaG2Exercise
13:00 – 14:45 Non-linear Finite Element Analysis E1017 hanpetLecture
15:00 – 16:45 Mathematics for Intelligent Systems E1017 AandExercise
2019-11-06 ons08:00 – 11:45 Konstruktionselement E1017 ErikMa, wadchrG1Lab
13:00 – 14:45 Work-Human-Technology E1017 coedenG2Seminar - Cognition Lab Exercises.
2019-11-07 tor08:00 – 09:45 Research Methods in Computer Science and Informatics E1017 ferbruG2Seminar
10:00 – 11:45 Material- och produktionsstyrning E1017 tiefreSeminarium Cyklettfall 1 (1a, 1b och 1d)
13:00 – 14:45 Mathematics for Intelligent Systems E1017 AandLecture
15:00 – 16:45 Mathematics for Intelligent Systems E1017 AandExercise
2019-11-08 fre08:00 – 09:45 Termodynamik och energiteknik E1017 mattaiFöreläsning
10:00 – 11:45 Linear Algebra and Optimization E1017 IvTjLecture
13:00 – 14:45 Envariabelanalys (civ.ing) E1017 IvTjFöreläsning
15:00 – 16:45 Work-Human-Technology E1017 coedenG3Seminar - Cognition Lab Exercises.
2019-11-11 mån08:00 – 09:45 BIM 3 Analys och verifiering - Hus E1017 karsamFöreläsning
10:00 – 11:45 Research Methods in Computer Science and Informatics E1017 ferbruG1Seminar
13:00 – 14:45 Termodynamik och energiteknik E1017 mattaiFöreläsning
15:00 – 16:45 Mekanik och hållfasthetslära 3 E1017 mahlenFöreläsning
2019-11-12 tis08:00 – 09:45 Material- och produktionsstyrning E1017 tiefreFöreläsning 6 + Introduktion av Cyklettfall 3 (3a, 3b och 3c)
10:00 – 11:45 Geokonstruktion och förorenad mark E1017 HoLaFöreläsning
13:00 – 14:45 Non-linear Finite Element Analysis E1017 hanpetLecture
15:00 – 16:45 Mathematics for Intelligent Systems E1017 AandExercise
2019-11-13 ons08:00 – 11:45 Konstruktionselement E1017 ErikMa, wadchrG1Lab
13:00 – 14:45 Work-Human-Technology E1017 coeden, karmagG2Seminar - Case studies (to work on individually)
15:00 – 16:45 Projektbaserad exteriör ljusdesign E1017 AKar, JagAnnSeminarium/övning Ljusets ekologiska påverkan del 2
2019-11-14 tor08:00 – 09:45 Research Methods in Computer Science and Informatics E1017 ferbruG2Seminar
10:00 – 11:45 Material- och produktionsstyrning E1017 tiefreHandledning cyklettfall 3 (3a, 3b och 3c)
13:00 – 14:45 Mathematics for Intelligent Systems E1017 AandLecture
15:00 – 16:45 Mathematics for Intelligent Systems E1017 AandExercise
2019-11-15 fre08:00 – 09:45 Termodynamik och energiteknik E1017 mattaiFöreläsning
10:00 – 11:45 Linear Algebra and Optimization E1017 IvTjLecture
13:00 – 14:45 Envariabelanalys (civ.ing) E1017 IvTjFöreläsning
15:00 – 16:45 Work-Human-Technology E1017 coeden, karmagG3Seminar - Case studies (to work on individually)
2019-11-18 mån08:00 – 09:45 BIM 3 Analys och verifiering - Hus E1017 karsamFöreläsning
10:00 – 11:45 Research Methods in Computer Science and Informatics E1017 ferbruG1Seminar
10:00 – 11:45 Research Methods in Computer Science and Informatics E1017 lanjeaL6 - Formulating ideas and research questions
13:00 – 14:45 Termodynamik och energiteknik E1017 mattaiFöreläsning
15:00 – 16:45 Mekanik och hållfasthetslära 3 E1017 mahlenFöreläsning
2019-11-19 tis08:00 – 09:45 Material- och produktionsstyrning E1017 tiefreÖvning 2
10:00 – 11:45 Projektbaserad exteriör ljusdesign E1017 AKar, wanulrLitteraturseminarium
13:00 – 14:45 Non-linear Finite Element Analysis E1017 hanpetLecture
15:00 – 16:45 Mathematics for Intelligent Systems E1017 AandExercise
2019-11-20 ons08:00 – 16:00 E1017, E1022, E1028, E1029, E1105, E1111, E1113b, E1118, E1206, E1211, E1217, E1219, E1303, E1305, E1313, E1314, E1316, E1317, E1405, E1418, E1419, E1423, E4304 efrjosFörbokat för "Karriärum"
2019-11-21 tor08:00 – 09:45 Research Methods in Computer Science and Informatics E1017 ferbruG2Seminar
10:00 – 11:45 Material- och produktionsstyrning E1017 tiefreSeminarium Cyklettfall 3 (3a, 3b och 3c)
13:00 – 14:45 Mathematics for Intelligent Systems E1017 AandLecture
15:00 – 16:45 Mathematics for Intelligent Systems E1017 AandExercise
2019-11-22 fre08:00 – 09:45 Termodynamik och energiteknik E1017 mattaiFöreläsning
10:00 – 11:45 Linear Algebra and Optimization E1017 IvTjLecture
13:00 – 14:45 Envariabelanalys (civ.ing) E1017 IvTjFöreläsning
15:00 – 16:45 Work-Human-Technology E1017 coedenG3Seminar - Reserve
2019-11-25 mån08:00 – 09:45 BIM 3 Analys och verifiering - Hus E1017 karsamFöreläsning
10:00 – 11:45 Research Methods in Computer Science and Informatics E1017 ferbruG1Seminar
13:00 – 14:45 Termodynamik och energiteknik E1017 mattaiFöreläsning
15:00 – 16:45 Mekanik och hållfasthetslära 3 E1017 mahlenFöreläsning
2019-11-26 tis08:00 – 09:45 Material- och produktionsstyrning E1017 tiefreÖvning 3
10:00 – 11:45 Research Methods in Computer Science and Informatics E1017 lanjeaL9 - Scientific writing 2: formatting, punctuation, style
13:00 – 14:45 Non-linear Finite Element Analysis E1017 hanpetLecture
15:00 – 16:45 Mathematics for Intelligent Systems E1017 AandExercise
2019-11-27 ons08:00 – 11:45 Konstruktionselement E1017 ErikMa, wadchrG1Lab
13:00 – 14:45 Work-Human-Technology E1017 coedenG2Seminar - Reserve
2019-11-28 tor08:00 – 09:45 Research Methods in Computer Science and Informatics E1017 ferbruG2Seminar
10:00 – 11:45 Material- och produktionsstyrning E1017 tiefreFöreläsning 10
13:00 – 14:45 Mathematics for Intelligent Systems E1017 AandLecture
15:00 – 16:45 Mathematics for Intelligent Systems E1017 AandExercise
2019-11-29 fre08:00 – 09:45 Termodynamik och energiteknik E1017 mattaiFöreläsning
10:00 – 11:45 Linear Algebra and Optimization E1017 IvTjLecture
13:00 – 14:45 Envariabelanalys (civ.ing) E1017 IvTjFöreläsning
15:00 – 16:45 Work-Human-Technology E1017 coedenG3Seminar - Reserve
2019-12-02 mån08:00 – 09:45 BIM 3 Analys och verifiering - Hus E1017 karsamFöreläsning
10:00 – 11:45 Research Methods in Computer Science and Informatics E1017 ferbruG1Seminar
13:00 – 14:45 Termodynamik och energiteknik E1017 mattaiFöreläsning
15:00 – 16:45 Mekanik och hållfasthetslära 3 E1017 mahlenFöreläsning
2019-12-03 tis08:00 – 09:45 Material- och produktionsstyrning E1017 tiefreÖvning 4
10:00 – 11:45 Leadership and Project Management E1017 BLisG1Oral presentation of Group Analysis Only for groups stated in the Study Guide
13:00 – 14:45 Non-linear Finite Element Analysis E1017 hanpetLecture
15:00 – 16:45 Mathematics for Intelligent Systems E1017 AandExercise
2019-12-04 ons08:00 – 11:45 Konstruktionselement E1017 wadchrG1Eget arbete inlämning 4
13:00 – 14:45 Work-Human-Technology E1017 coedenG2Seminar - Reserve
2019-12-05 tor08:00 – 09:45 Research Methods in Computer Science and Informatics E1017 ferbruG2Seminar
10:00 – 11:45 Material- och produktionsstyrning E1017 tiefreExtratillfälle, buffert mot variationer, används ej om inte behövs
13:00 – 14:45 Mathematics for Intelligent Systems E1017 AandLecture
15:00 – 16:45 Mathematics for Intelligent Systems E1017 AandExercise
2019-12-06 fre09:00 – 16:00 Produktutvecklingsprojekt E1017 larconSlutredovisning
2019-12-09 mån08:00 – 17:00 E1017 johbjoPolymeringenjör
2019-12-10 tis08:00 – 17:00 E1017 johbjoPolymeringenjör
2019-12-11 ons08:00 – 17:00 E1017 johbjoPolymeringenjör
2019-12-16 mån08:00 – 17:00 E1017 johbjoPolymeringenjör
2019-12-17 tis08:00 – 17:00 E1017 johbjoPolymeringenjör
2019-12-18 ons08:00 – 17:00 E1017 johbjoPolymeringenjör
2019-12-19 tor08:00 – 17:00 E1017 johbjoPolymeringenjör
2019-12-20 fre08:00 – 17:00 E1017 harhanYh Produktionsutveckling PU19
2020-01-07 tis08:00 – 17:00 E1017 johbjoPolymeringenjör
2020-01-08 ons08:00 – 17:00 E1017 johbjoPolymeringenjör
2020-01-09 tor08:00 – 17:00 E1017 johbjoPolymeringenjör
2020-01-10 fre09:00 – 15:00 E1017 johbjoUtbildningsledarträff
2020-03-06 fre09:00 – 15:00 E1017 johbjoUtbildningsledarträff
2020-04-04 lör08:00 – 22:00 E1017Högskoleprovet
Genom att surfa vidare på JU.se godkänner du att vi använder cookies. Mer information