Schema för Hälsohögskolan (HHJ)

» Utskriftsvänlig version (Öppnas i nytt fönster)

Din sökning
DatumLokal
2019-11-18 - 2020-11-18Ga1031
DatumTidKursLokalHjälpmedelLärareGruppMoment
2019-11-18 mån08:00 – 17:00 Sjukdomslära och farmakologi för sjuksköterskor Ga1031 lygfre, MobKla, oudbil, RuLoExaminationsseminarie
Gruppindelning kommer att finnas i Canvas.
2019-11-19 tis10:00 – 12:00 Medicinsk fortsättningskurs, rörelseapparat, nervsystem och sinnesorgan Ga1031 lygfre(RNS) Rehabiliteringsperspektiv gällande dysfunktioner i columna vertebralis
13:00 – 14:30 Medicinsk fortsättningskurs, rörelseapparat, nervsystem och sinnesorgan Ga1031 lygfre(RNS) Grupparbete patientfall (Fredrik kör in bokvagnen i 1031 före lunch)
15:00 – 16:30 Medicinsk fortsättningskurs, rörelseapparat, nervsystem och sinnesorgan Ga1031 KaMa(RNS) forts. Muskelfysiologi och motorik, repetition och födjupning
2019-11-20 ons10:00 – 12:00 Ledarskap i personcentrerad omvårdnad Ga1031 roseliFöreläsning: Våld i nära relationer - ur ett vårdledarperspektiv.
13:00 – 16:00 Anatomy and Physiology, Basic Course Ga1031 jcar(P&O) Lecture: Respiratory System
2019-11-21 tor08:30 – 11:30 Anatomi och fysiologi, grundkurs Ga1031 lygfreRespiration
2019-11-25 mån08:00 – 10:00 Vetenskaplig fortsättningskurs inom oral hälsa, Vetenskaplig fortsättningskurs inom oral hälsa Ga1031 berkri, StAgGrupphandledning 1
10:00 – 12:00 Vetenskaplig fortsättningskurs inom oral hälsa, Vetenskaplig fortsättningskurs inom oral hälsa Ga1031 berkri, StAgGrupphandledning 1
2019-11-26 tis09:00 – 09:30 Ga1031 bjaann
10:30 – 12:00 Medicinsk fortsättningskurs, rörelseapparat, nervsystem och sinnesorgan Ga1031 jcar(RNS) Infektioner i CNS. Föreläsare: Anna-Carin Hegenlid
13:00 – 15:00 Medicinsk fortsättningskurs, rörelseapparat, nervsystem och sinnesorgan Ga1031 jcar, lygfre(RNS) Seminarium Tema Rörelseapparat OBLIGATORISKT
15:00 – 16:00 Medicinsk fortsättningskurs, rörelseapparat, nervsystem och sinnesorgan Ga1031 jcar(RNS) Nya patientfall Tema Neurologi OBLIGATORISKT
2019-11-27 ons09:00 – 15:00 Transfusionsmedicinsk laboratoriemetodik Ga1028, Ga1031 TannLaboration 3, Teoretisk lab.
Grupp 2

2019-11-28 tor08:30 – 11:30 Anatomi och fysiologi, grundkurs Ga1031 KaMa(BMA-lab) Njurar och urinvägar - Syra-bas
11:30 – 12:30 Anatomi och fysiologi, grundkurs Ga1031 krostiProgramdialog T1. Gäst: Maysae Quttineh, ordförande i IBL (institutet för biomedicinsk laboratorievetenskap)
12:30 – 14:00 Anatomy and Physiology, Basic Course Ga1030, Ga1031 jcar(P&O) Workshop: Heart, torso etc. Assistant teacher: _____
2019-12-02 mån09:00 – 12:00 Vetenskaplig fortsättningskurs inom oral hälsa, Vetenskaplig fortsättningskurs inom oral hälsa Ga1031 StAgHandledning/frågestund kvalitativ uppgift
09:00 – 12:00 Vetenskaplig fortsättningskurs inom radiografi Ga1031 BjBeHandledning/frågestund kvalitativ uppgift
12:00 – 14:30 Anatomi och fysiologi, grundkurs Ga1030, Ga1031 jcar(BMA-lab) Gruppanatomi hjärta, kärl, muskler, torso Lärarassistent: ___
2019-12-03 tis09:00 – 12:00 Medicinsk fortsättningskurs, rörelseapparat, nervsystem och sinnesorgan Ga1031 KaMa(RNS) CNS anatomi och fysiologi, repetition och fördjupning
2019-12-05 tor08:00 – 17:20 Anatomi och fysiologi, grundkurs Ga1029, Ga1031 jcar, KaMa, lundda, lygfre(BMA-lab) Tentamen muntllig. Anmälan i Ping-Pong
08:00 – 17:20 Anatomy and Physiology, Basic Course Ga1031 jcar, KaMa, lygfre(P&O) Oral exam, register in Ping-Pong
2019-12-06 fre09:00 – 12:00 Vetenskaplig fortsättningskurs inom oral hälsa, Vetenskaplig fortsättningskurs inom oral hälsa Ga1029, Ga1031, Ga932 berkri, JaBr, StAg, StMagrupphandledning 2
2019-12-09 mån08:00 – 08:45 Mechanics related to Prosthetics and Orthotics Ga1031 KalSCourse introduction, information
09:00 – 11:45 Mechanics related to Prosthetics and Orthotics Ga1031 KalSLecture, Anders Johansson
13:00 – 16:00 Health Care Improvement, Health Care Improvement, Health Care Improvement Ga1028, Ga1031 StYlSeminar about Systems and Processes
2019-12-10 tis09:00 – 12:00 Medicinsk fortsättningskurs, rörelseapparat, nervsystem och sinnesorgan Ga1031 jcar(RNS) Neurologi, fördjupning Föreläsare: Margareta Hultgren
13:00 – 16:00 Medicinsk fortsättningskurs, rörelseapparat, nervsystem och sinnesorgan Ga1031 jcar(RNS) Ögats fysiologi och anatomi, repetition och fördjupning
2019-12-11 ons09:00 – 12:00 Radiografi: Radiografisk undersökningsmetodik, fördjupningskurs Ga1031 joneli, stetatPoster och patientfall
13:00 – 16:00 Radiografi: Radiografisk undersökningsmetodik, fördjupningskurs Ga1031 joneli, stetatPoster och patientfall
2019-12-12 tor08:00 – 11:45 Mechanics related to Prosthetics and Orthotics Ga1031 KalSLecture/Tutorial, Anders Johansson
2019-12-13 fre08:30 – 11:00 Patofysiologi och farmakologi, inriktning oral hälsa Ga1031 oudbilDiabetes
2019-12-16 mån09:00 – 12:00 Radiografi: Radiografisk undersökningsmetodik, fördjupningskurs Ga1031 joneli, stetatLungsjukdomar
13:00 – 16:00 Radiografi: Radiografisk undersökningsmetodik, fördjupningskurs Ga1031 joneli, stetatEndokrinologi
2019-12-17 tis09:00 – 11:00 Medicinsk fortsättningskurs, rörelseapparat, nervsystem och sinnesorgan Ga1031 jcar(RNS) Ögonsjukdomar. Föreläsare: Zsofia Gaal
11:00 – 12:00 Medicinsk fortsättningskurs, rörelseapparat, nervsystem och sinnesorgan Ga1031 jcar(RNS) Grupparbete patientfall
13:00 – 15:00 Medicinsk fortsättningskurs, rörelseapparat, nervsystem och sinnesorgan Ga1031 jcar, KaMa(RNS) Seminarium Tema Nervsystem och neurologi
2019-12-18 ons09:00 – 12:00 Nursing Science, Focusing on Health and Ill-health in Children, Nursing Science, Focusing on Health and Ill-health in Children Ga1031 faljohPremature children and children with long-term diseases
2019-12-19 tor09:00 – 16:00 Radiografi: Radiografisk undersökningsmetodik, fördjupningskurs Ga1031 joneli, stetatNeurologi (stroke, MS, demens, Parkinsson och onkologi)
Bukpatologi
2019-12-20 fre09:00 – 12:00 Vetenskaplig fortsättningskurs inom oral hälsa, Vetenskaplig fortsättningskurs inom oral hälsa Ga1028, Ga1031, Ga932 berkri, JaBr, StAg, StMaGrupphandledning 3
13:00 – 16:00 Vetenskaplig fortsättningskurs inom oral hälsa, Vetenskaplig fortsättningskurs inom oral hälsa Ga1031 ahohanGrupphandledning 3
2020-01-02 tor09:00 – 12:00 Medicinsk bildbehandling, Medicinsk bildbehandling, inriktning röntgen och ultraljud (uppdragsutbildning) Ga1031 bjaannRepetitionsseminarium, Föreläsning/seminarium UL 1
2020-01-03 fre12:00 – 15:00 Medicinsk bildbehandling, Medicinsk bildbehandling, inriktning röntgen och ultraljud (uppdragsutbildning) Ga1031 bjaannFöreläsning/seminarium UL 2
2020-01-07 tis09:00 – 10:00 Medicinsk fortsättningskurs, rörelseapparat, nervsystem och sinnesorgan Ga1031 jcar(RNS) öronsjukdomar?
10:00 – 12:00 Medicinsk fortsättningskurs, rörelseapparat, nervsystem och sinnesorgan Ga1031 jcar(RNS) Öron, näsa, hals anatomi och fysiologi, repetition och fördjupning
13:00 – 16:00 Medicinsk fortsättningskurs, rörelseapparat, nervsystem och sinnesorgan Ga1031 jcar(RNS) öronsjukdomar?
2020-01-08 ons13:00 – 16:00 Vetenskaplig grundkurs Ga1031 lunddaRäknestuga RSS
2020-01-09 tor09:00 – 12:00 Medicinsk bildbehandling Ga1031 bjaannFöreläsning Nuklearmedicin med Hans Johansson
13:00 – 16:00 Medicinsk bildbehandling Ga1031 bjaann, stetatFöreläsning SPECT
2020-01-10 fre09:00 – 15:00 Medicinsk bildbehandling Ga1031, Ga236 bjaannLabb Nuklearmedicin
2020-01-13 mån09:00 – 12:00 Medicinsk bildbehandling Ga1031 bjaann, stetatFöreläsning PET
12:00 – 12:45 Medicinsk bildbehandling Ga1031 kraemmGäller endast Klin Fys studenter: Besök från Växjö. De bjuder på lunch-macka och berättar om sin klinik.
13:00 – 16:00 Vetenskaplig grundkurs Ga1031 lunddaArtikelseminarium BMA-lab
2020-01-14 tis09:00 – 09:40 Anatomi och sjukdomslära Ga1031 jcarKursstart med OBLIGATORISKT Upprop. Kursansvarig nås via mejl carina.johansson@ju.se
10:00 – 11:30 Anatomi och sjukdomslära Ga1031 jcarANF: Celler och Vävnader
12:30 – 14:00 Anatomi och sjukdomslära Ga1031 jcarANF: Rörelseapparaten
14:00 – 15:00 Anatomi och sjukdomslära Ga1030, Ga1031 jcarGruppanatomi: Skelettet
2020-01-15 ons09:00 – 12:00 Radiografi: Radiografisk undersökningsmetodik, fördjupningskurs Ga1031 joneli, stetatHandledningsmodeller
13:00 – 16:00 Radiografi: Radiografisk undersökningsmetodik, fördjupningskurs Ga1031 joneli, stetatLedarskap
2020-01-16 tor09:00 – 12:00 Vetenskaplig fortsättningskurs inom Biomedicinsk laboratorievetenskap Ga1031 bjaannRedovisning projektplan (endast för de som ska tentera Medicinsk bildbehandling den 17 jan)
2020-01-17 fre09:00 – 16:00 Vetenskaplig fortsättningskurs inom Biomedicinsk laboratorievetenskap Ga1031 bjaannRedovisning projektplan
2020-01-20 mån13:00 – 16:00 Prosthetics and Orthotics, Thesis Ga1031 mazoWriting a thesis
2020-01-21 tis09:00 – 12:00 Anatomi och sjukdomslära Ga1031 jcarANF: Cirkulation - blod, hjärta och kärl
13:00 – 13:30 Anatomi och sjukdomslära Ga1031 jcarANF: Hudens struktur och funktion OBLIGATORISKT
13:30 – 15:00 Anatomi och sjukdomslära Ga1031 jcarSJKD: Hudsjukdomar. OBLIGATORISKT grupparbete
2020-01-22 ons08:30 – 14:00 Biokemi, I Ga1031 benarm, caremmKursintroduktion 8.30-9.00
Föreläsning Cellstrukturer och aminosyror
2020-01-23 tor09:00 – 14:00 Biokemi, I Ga1031 benarmFöreläsning Proteiner
2020-01-27 mån09:00 – 16:00 Ga1031 stetatValbara kurser
2020-01-28 tis09:00 – 16:00 Ga1031Valbara kurser
2020-01-29 ons08:00 – 16:00 Speciell undersökningsmetodik, inriktning nuklearmedicin Ga1031 astidaUndersökningsmetodik
Leg läkare Gunnar Lindblom
Leg läkare Robert Cimerin
2020-01-30 tor09:00 – 12:00 Biokemi, I Ga1031 benarmFöreläsning Lipider och membrankanaler
13:00 – 16:00 Laboratoriemetodik, grundläggande Ga1031 olsbirMikrobiologi: Resistensbestämningsmetoder
2020-02-04 tis13:00 – 16:00 Anatomi och sjukdomslära Ga1031 jcarVårdadm (FL?)
2020-02-06 tor13:00 – 15:00 Applied Materials Technology Ga1031 salkenLecture Solid Mechanics
2020-02-07 fre08:30 – 11:30 Speciell undersökningsmetodik, inriktning nuklearmedicin Ga1031 astidaUndersökningsmetodik Hjärna
Leg läkare Gunnar Lindblom
Leg läkare Robert Cimerin
12:00 – 17:00 Ga1029, Ga1031, Ga1034 WiAs
13:00 – 17:00 Medicinsk mikrobiologi, vårdhygien och immunologi för sjuksköterskor Ga1029, Ga1031, Ga1034 krosti, olsbir, WiAsTillämpningsövning vårdhygien (obligatoriskt)
2020-02-12 ons10:00 – 12:00 Ga1031, Ga334, Ga442, Ga527, Ga528, Gc310 boragnIPL
2020-02-13 tor08:00 – 12:00 Biokemi, I Ga1031 benarmFöreläsning Kolhydrater
2020-02-17 mån10:00 – 12:00 Biokemi, I Ga1031 benarm, karsanFrågestund
13:00 – 17:00 Ga1031, Ga334, Ga442, Ga527, Ga528, Gc310 boragnIPL
2020-02-18 tis08:30 – 16:30 Anatomi och sjukdomslära Ga1031 jcarVårdadm (BO?)
2020-02-19 ons09:00 – 16:00 Laboratoriemetodik, fördjupningskurs Ga1031 caremm, TannPosterseminarium Immunologi
2020-02-24 mån08:00 – 13:00 Nuklearmedicin, grundkurs, inriktning litteraturstudier, Nuklearmedicin, grundkurs, inriktning verksamhetsförlagd utbildning Ga1031 astidaKursintroduktion kl 8-9. Strålningslära kl 9-12 med Hans Johansson.
2020-02-25 tis08:30 – 16:30 Anatomi och sjukdomslära Ga1031 jcarVårdadm (BO?)
2020-02-26 ons08:00 – 13:00 Nuklearmedicin, grundkurs, inriktning litteraturstudier, Nuklearmedicin, grundkurs, inriktning verksamhetsförlagd utbildning Ga1031 astida
2020-02-27 tor08:30 – 11:30 Nuklearmedicin, grundkurs, inriktning litteraturstudier, Nuklearmedicin, grundkurs, inriktning verksamhetsförlagd utbildning Ga1031 astidaStrålningslära med Hans Johansson.
2020-02-28 fre09:00 – 12:00 Nuklearmedicin, grundkurs, inriktning litteraturstudier, Nuklearmedicin, grundkurs, inriktning verksamhetsförlagd utbildning Ga1031 astidaStrålningslära med Hans Johansson.
2020-03-02 mån08:00 – 12:00 Nuklearmedicin, grundkurs, inriktning litteraturstudier, Nuklearmedicin, grundkurs, inriktning verksamhetsförlagd utbildning Ga1031 astida
2020-03-03 tis08:30 – 16:30 Anatomi och sjukdomslära Ga1031 jcarVårdadm
2020-03-04 ons08:00 – 16:00 Nuklearmedicin, grundkurs, inriktning litteraturstudier, Nuklearmedicin, grundkurs, inriktning verksamhetsförlagd utbildning Ga1031 astida
2020-03-05 tor08:00 – 16:00 Nuklearmedicin, grundkurs, inriktning litteraturstudier, Nuklearmedicin, grundkurs, inriktning verksamhetsförlagd utbildning Ga1031 astida
2020-03-06 fre08:00 – 16:00 Nuklearmedicin, grundkurs, inriktning litteraturstudier, Nuklearmedicin, grundkurs, inriktning verksamhetsförlagd utbildning Ga1031 astida
2020-03-10 tis08:30 – 12:00 Anatomi och sjukdomslära Ga1031 jcarVårdadm Skriftlig tentamen Delkurs A
2020-03-11 ons08:00 – 17:00 Laboratoriemetodik, grundläggande Ga1031 caremmFM Etikseminarie
EM Inför VFU-föreläsningar på ryhov
2020-03-19 tor12:30 – 14:00 Människans fysiologi och anatomi för sjuksköterskor Ga1030, Ga1031 lygfreGruppanatomi: Hjärta, kärl, muskler, torso. Grupp 1 "Jönköping+Eksjö" Lärarassistent: _____
2020-04-21 tis08:30 – 16:30 Anatomi och sjukdomslära Ga1031 jcarVårdadm
2020-04-28 tis08:30 – 16:30 Anatomi och sjukdomslära Ga1031 jcarVårdadm
2020-05-05 tis08:30 – 16:30 Anatomi och sjukdomslära Ga1031 jcarVårdadm
2020-05-12 tis08:30 – 16:30 Anatomi och sjukdomslära Ga1031 jcarVårdadm
2020-05-19 tis08:30 – 16:30 Anatomi och sjukdomslära Ga1031 jcarVårdadm
Genom att surfa vidare på JU.se godkänner du att vi använder cookies. Mer information