Två killar i en skolkorridor.

Civilingenjörsstudenten Simon de Reuver och AI masterstudenten Tamàs Tòth tycker det är inspirerande att få arbeta med ett projekt som ligger så nära verkliga tillämpningar.

Studenter gör examensarbete i samarbete med NASA

Två studenter på Tekniska Högskolan vid Jönköping University gör sitt examensarbete inom ett forskningsområde där AI och fysik möts – med koppling till NASA.

– Våra utbildningar har gett oss verktygen att ta oss an ett så pass avancerat projekt, säger Simon de Reuver som läser till civilingenjör i datateknik.

Många förknippar NASA med raketer och rymduppdrag, men en stor del av deras arbete handlar om avancerad dataanalys, simuleringar och modellutveckling. Det är just där som Simon de Reuvers och Tamàs Tòths examensprojekt passar in.

Utvecklar AI-modeller som följer fysikens lagar

Duon utvecklar AI‑modeller som följer fysikens lagar och kan skapa syntetisk data. Datan används för att förbättra Symbolic Regression – en metod som hjälper forskare att hitta matematiska samband bakom komplexa, fysikaliska fenomen. Arbetet görs inom ramen för forskningslaboratoriet Applied Computational Mathematics Lab (ACML), som är knutet till Jönköping University och University of Haifa och samarbetar med NASA. Teddy Lazebnik, forskare inom ACML och universitetslektor i datavetenskap på Tekniska Högskolan, är handledare för Simon och Tamàs.

– Den övergripande idén med projektet är att kunna skicka nya material ut i rymden. Problemet är att det är dyrt och svårt att testa nya material både i rymden och i en återskapad rymdmiljö nere på jorden. Den här typen av materialtester görs enklare genom datorsimuleringar, säger Teddy Lazebnik.

Simon och Tamàs utvecklar därför en beräkningsmetod till sådana simuleringar och deras resultat kommer sedan att användas av ett annat labb.

”Inspirerande”

– Det är inspirerande att få arbeta med ett projekt som ligger så nära verkliga tillämpningar. Det motiverar verkligen att ge allt och vi är mycket tacksamma mot Teddy för att ha fått den här möjligheten, säger Tamàs, som läser masterprogrammet AI Engineering.

Samarbetet sker på distans, men studenterna har regelbundna möten där de diskuterar resultat och nästa steg i projektet. En vanlig arbetsdag består av att implementera och träna AI‑modeller, analysera resultat och experimentera med nya metoder. Både Simon och Tamàs understryker att de har haft stor användning för det de har lärt sig under studietiden på Tekniska Högskolan i sitt examensarbete. De ser det som en tung merit och ett steg vidare mot framtida karriärer inom avancerad AI, forskning och teknisk utveckling.

”Definitivt något jag vill fortsätta med”

– Det här är definitivt något jag vill fortsätta med. Projektet har stärkt min vilja att arbeta med avancerad AI och tekniska problem, både inom forskning och industri, säger Simon.

Tamàs håller med:

– Det är en fantastisk möjlighet att få bidra till forskning som faktiskt kan användas i verkliga tillämpningar. Det är precis den typ av arbete jag vill göra i framtiden.

Läs mer om Applied Computational Mathematics Lab här Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

2026-04-14