2025-10-13
Lär dig första hjälpen till psykisk hälsa
Studenthälsan erbjuder utbildning i Mental Health First Aid (MHFA) till studenter på Jönköping University. MHFA är en del av Studenthälsans förebyggande arbete kring psykisk hälsa. Anmäl dig redan nu!
Vid akut kroppslig sjukdom/skada ges första hjälpen L-ABC (Livsfarligt läge -Andning, Blödning, Chock). MHFA är dess motsvarighet, till psykisk hälsa. Första hjälpen till psykisk hälsa syftar till att rädda liv genom ökade kunskaper om psykiska sjukdomar och självmordsförsök.
Avsikten med MHFA är att man ska få kunskap genom:
- Att genom ett gott bemötande hjälpa och stödja en person som har psykiska problem och på så vis underlätta ett tillfrisknande
- Att se till att personen får professionell hjälp innan hens psykiska hälsa förvärras
- Att rädda livet på en person som kanske kan skada sig själv
Utbildningen omfattar 12 timmar, uppdelat på 4 tillfällen. Du anmäler dig till samtliga tillfällen när du anmäler dig.
Gruppstorlek: 10-20 personer
Kursledare/MHFA-instruktörer: Marie Böwing-Lindström och Ann-Louice Jorikson
Datum och tid
13/11, 20/11, 27/11, 4/12 2025 kl 16:00-19:00
Studenthälsan bjuder på fika i pausen. Efter fullföljd kurs erhålles utbildningsbevis. Utbildning genomförs på svenska.
Anmälan
Anmäl dig senast den 27 oktober 2025 genom att skicka ett mejl till mhfa@ju.se