Forskare

Medverkande i forskningsprogrammet CHILD-PMH 

Forskningsledare

Medverkande forskare

Lena Almqvist
Universitetslektor i psykologi och Prodekan
Mälardalens högskola

Tel: +46-(0)21-10 31 97
E-post: lena.almqvist@mdh.se

Anna Karin Andersson
Universitetslektor i omvårdnad
Hälsohögskolan i Jönköping

Tel: 036-10 16 71
E-post: annakarin.andersson@ju.se

Lilly Augustine
Docent i handikappvetenskap
Hälsohögskolan i Jönköping

Tel: +46 36-10 1486
E-post: lilly.augustine@ju.se

Anna-Karin Axelsson
Universitetslektor i handikappvetenskap
Hälsohögskolan i Jönköping

E-post: anna.karin.axelsson@ju.se

 

Karin Bertills
Universitetslektor i pedagogik
Högskolan för lärande och kommunikation i Jönköping

E-post: karin.bertills@ju.se
Tel: +46 36-10 1951

Eva Björck
Senior professor i specialpedagogik
Högskolan för lärande och kommunikation i Jönköping

Tel: +46 36-10 1147
E-post: eva.bjorck@ju.se


Henrik Danielsson
Biträdande professor
Linköpings universitet

Tel: 013-28 21 99
E-post: henrik.danielsson@liu.se

Karina Huus
Docent i hälsa och vårdvetenskap
Hälsohögskolan i Jönköping

Tel: +46 36-10 1240
E-post: karina.huus@ju.se

 

Christine Imms

Apex Australia Chair of Neurodevelopment and Disability, University of Melbourne, Australien

E-post: christine.imms@unimelb.edu.au

Gillian King
Distinguished Senior Scientist på Bloorview Research Institute, Toronto, Kanada och Professor på University of Toronto, Kanada

E-post: gking27@uwo.ca


Lars-Olov Lundqvist
Forskningsledare, adj. professor
Region Örebro län, Örebro universitet

Tel: 019-602 58 19
E-post: lars-olov.lundqvist@regionorebrolan.se

Frida Lygnegård
Universitetslektor arbetsterapi
Hälsohögskolan i Jönköping

Tel: +46 36-10 1190
E-post: frida.lygnegard@ju.se

Lisa Palmqvist
Postdoktor
Linköpings universitet

Tel: 013-28 17 89
E-post: lisa.palmqvist@liu.se

Anna Ullenhag
Docent och universitetslektor i fysioterapi
Mälardalens högskola

Tel: 0706-51 59 95
E-post: anna.ullenhag@mdh.se

Pia Ödman
Universitetslektor
Linköpings universitet

Tel: 013-28 46 84
E-post: pia.odman@liu.se

Doktorander

Susann Arnell
Doktorand på Universitetssjukvårdens forskningscentrum (UFC),
Universitetssjukhuset Örebro

E-post: susann.arnell@regionorebrolan.se

Jennifer Gothilander
Doktorand på Mälardalens högskola

Tel: 021-10 14 94
E-post: jennifer.gothilander@mdh.se

Magnus Ivarsson
Doktorand på Linköpings universitet

Tel: 013-28 46 20
E-post: magnus.ivarsson@liu.se

Charlotte Karlsson
Doktorand på Hälsohögskolan i Jönköping

Tel: +46 36-10 1912
E-post: charlotte.karlsson@ju.se

Linda Sjödin
Doktorand på Hälsohögskolan i Jönköping

Tel: 010 -2424373
E-post: linda.sjodin@rjl.se

Torun Täljedal
Doktorand på Uppsala universitet

Tel: 021-173000
E-post: torun.taljedal@pubcare.uu.se


Forskningskoordinator

Helena Engkvist
Forskningskoordinator och universitetsadjunkt
Hälsohögskolan i Jönköping

Tel: +46 36-10 1239
E-post: helena.engkvist@ju.se

Sidan uppdaterad 2020-11-17