student

Kontakta JTH

Kontakta JTH

Här hittar du kontaktuppgifter till de som arbetar med ditt program.

Allmänna ärenden

Frågor om...

Kontaktperson

Övrig info

Studievägledning

Mona Sörman

Pierre Lindblom

Boka tid via telefon/e-post.

Schema och tentamensschema

Josef Efraim

Schema- och tentamenssamordnare

Utlandsstudier

Malin Pallman 

Näringslivsverksamheten, externa kontakter

Linda Bergqvist

Examensarbete, NFK, studentprojekt och konferenser, övriga kontakter med näringslivet

IT-frågor, HJ-kortet, utskrifter, användarkonto

IT-helpdesk

 

PingPong

IT-helpdesk 

Högskolans disciplin- och avskiljandenämnd

Anders Andersson

JTHs representant

Ärenden om kränkande behandling

Joakim Brobäck

Olik

Utbildningsadministration

Specifika ansvarsområden

Kontaktperson

Ingenjörsprogrammen inom Byggnadsteknik samt Ljusdesign, Sustainable Building Information Management, fristående kurser, påbyggnadsår

Elin Chapman

Ingenjörsprogrammen inom Datateknik, masterprogrammen i UX-design och IT-arkitektur samt Mjukvaruprodukter, Datanätteknik, Grafisk design och webbutveckling samt Visuella effekter i Eksjö

Josefine Andersson

Ingenjörsprogrammen inom Industriell organisation och ekonomi, masterprogrammet i Produktionsutveckling och ledning, fristående kurser, YH

Carina Jonsson

Ingenjörsprogrammen inom Maskinteknik, masterprogrammen i Produktutveckling och material samt Industridesign, 3D-teknik i Värnamo samt Produktutveckling med möbeldesign i Nässjö, YH, Tekniskt basår/bastermin

Ulrika Waerland-Gustafsson

Schema- och tentamenshandläggning samt JTH-specifika instruktioner inom utbildningsadministration

Josef Efraim

Lokalbokning

Josef Efraim

 

Ingenjörsprogram

Program

Programansvarig

Byggnadsutformning med arkitektur

Kaj Granath

Husbyggnadsteknik/Väg- och vattenbyggnadsteknik

Kjell Nero

Mjukvaruutveckling och mobila plattformar

Karl Hammar

Inbyggda system

Anders Arvidsson

Sustainable Supply Chain Management

Hamid Jafari

Logistik och ledning

Jenny Bäckstrand

Industriell ekonomi och produktionsledning

Leif Svensson

Produktutveckling och design

Olof Granath

 

Masterprogram

Program

Programansvarig

UX-design och IT-arkitektur

Vladimir Tarasov

Produktionsutveckling och ledning

Carin Rösiö

Produktutveckling och material

Roland Stolt

Industridesign

Lars Eriksson

Mjukvaruprodukter

Rob Day

Högskoleprogram

Program

Programansvarig

Ljusdesign

Annika Kronqvist

Datanätteknik

Sonny Johansson

Grafisk design och webbutveckling

Martin Lindh

Digital visualisering

Sofia Delis

3D-teknik

Lars-Uno Åkesson

Produktutveckling med möbeldesign

Victor Sandgren

Tekniskt basår och kandidatprogram

Program

Programansvarig

Tekniskt basår, Jönköping

Johan Strandler

Tekniskt basår, distans

Jörgen Gustafsson

Teknisk bastermin

Christer Magnusson

Kandidatprogram, Produktutveckling

Jonas Bjarnehäll

Kandidatprogram, Informatik

Anders Rudgård

Kandidatprogram, Byggnadsteknik med inriktning Ljusdesign

Annika Kronqvist

Fristående kurser

Ärende

Kontaktperson

Befattning

Studievägledning

Mona Sörman

Studievägledare

Utbildningsadministration

Elin Chapman

Utbildningsadministratör