PropAIr månadsbrev Februari 2025
Ett samverkansprojekt om proaktiv organisering och arbetsdesign för AI-integration
En del av forskningsprofilen inom tillämpad AI (AFAIR) hos Tekniska Högskolan i Jönköping.
Februari 2025
Mer om projektet
Mål
Projektet PropAIr syftar åt att skapa kunskap om proaktiv arbetsdesign för hållbar AI integration i industriella organisationer. PropAIr går djupare in i hur industriella organisationer kan anta AI-integration i sina verksamheter. Vi använder resultaten från föregående projekt, PrepAIr, om readiness för AI-transformation, som vår utgångspunkt.
Forskningsfrågor
1: Vilka aspekter av arbetsdesign kan stödja AI-integration i industriella organisationer?
2: Vad stimulerar eller hindrar AI-integration i industriella organisationer.
3: Hur kan arbetsrelaterade aktiviteter facilitera organisatoriskt lärande under AI-integration?
På gång i projektet:
- Flera fokusgrupper har hållits hos Bufab, Fagerhult och Combitech, med fokus på föreställningar och fantasier kring AI. Fokusgrupperna är designade på exakt samma sätt som de som hölls i projektet 2021, och vi planerar att utforska likheter och skillnader som kan ses under dessa år.
- Bufab och Fagerhult har skickat ut en enkät om AI-readiness i deras organisationer. Vi siktar på att kunna presentera preliminära resultat i den kommande workshopen.
- Just nu har projektet tre vetenskapliga artiklar på gång, i olika stadier av publikation. De handlar om lärande och förändringsledning i AI-transformation.
- Vår doktorand Alice blev intervjuad om hennes forskning. Scanna QR-koden nedan för att läsa hela intervjun.

Framöver
- Planeringen inför nästa workshop, som hålls i Jönköping den 3-4 april, är i full gång. Vi gästas av journalisten Johan Wangström som kommer spela in workshopen och producera en kort film över våra forskningsresultat.
- En kick-off för vårt kommande projekt, MAIn, är planerat den 6 maj. Håll utkik efter mer information!
Forskare

Kontakt
- Tekniska Högskolan
- annika.engstrom@ju.se
- +46 36-10 1644
%20(2)%20spark.png)
PropAIr is one of several projects within the frame for the research profile AFAIR in the research and educational environment SPARK at Jönköping University’s School of Engineering.
Read more at ju.se/spark.
Industrial Partners
%20(2)%20Industrial%20partners%20montage%20crop.jpg)