student

Högskolan för lärande och kommunikation

Högskolan för lärande och kommunikation

Avslutningshögtid

Varje år avslutar ett hundratal studenter sin högskole­utbildning vid Högskolan för lärande och kommunikation. Det uppmärksammar högskolan genom att bjuda in alla studenter som tar examen till en avslutningshögtid.

Nästa avslutningshögtid äger rum den fredag 8 juni 2018.

Program

12.30 Studenterna samlas för generalrepetition i Pingstkyrkan, Västra torget Jönköping

14.00-14.45 Mingel för studenter som avslutar sin utbildning och HLK-personal i Arkaden (entréhallen på HLK).

14.45 Inbjudna gäster intar sina platser i Pingstkyrkan

14.50 Studenterna samlas i Pingstkyrkan

15.00-16.15 Avslutningshögtid med studenternas inbjudna gäster. Högtiden innehåller tal, musik och utdelning av minnesgåva.

Anmälan

Anmälan till avslutningshögtiden sker via webbenlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster 2 maj- 28 maj 2018. Inbjudan gäller dig som läser din sista termin på grundutbildning eller magister/masterutbildning på HLK under VT18.

Klädsel

Studenter som deltar i högtiden får låna sjalar. Sjalarna delas ut vid generalrepetitionen samma dag och återlämnas efter avslutningshögtiden.

Gäster

Till avslutningshögtiden är släkt och vänner välkomna. Varje student har möjlighet att bjuda in högst 4 gäster.

Lokaler

Minglet äger rum i Arkaden (entréhallen på HLK). Avslutningshögtiden hålls i Pingstkyrkan, Västra Torget, Jönköping. Inbjudna gäster bör ha tagit plats senast 14.45.

Parkering

Parkering finns i närheten av Västra torget, Jönköping. För ytterligare information om parkeringsmöjligheter se Jönköpings parkeringsöversikt.

https://www.jonkoping.se/trafikinfrastruktur/parkering/parkeringszoneri
jonkoping.4.362002ab15700e673d38472.html

Kontakt

Monika Holst
Ansvarig för anmälningarna

monika.holst@ju.se

036-10 14 09

Utbildningsledare

Kerstin Ericson

Lärarprogrammen

kerstin.ericson@ju.se

Ulli Samuelsson

Personalprogrammet

ulli.samuelsson@ju.se

Eva-Lotta Palm

Medie- och kommunikationsvetenskapligt program

eva-lotta.palm@ju.se

Pelle Amberntsson

Internationellt arbete

pelle.amberntsson@ju.se

Ernesto Abalo 

International Communication

ernesto.abalo@ju.se

Madeleine Sjöman

Interventions in Childhood

Madeleine.sjoman@ju.se