Prestigefyllt regeringsuppdrag till JU-forskare – ska göra pensionssystemet bättre

Pensionsgruppen, där alla riksdagspartier ingår, har enats om att grundskyddet i det allmänna pensionssystemet behöver ses över. Johannes Hagen, docent i nationalekonomi vid Jönköping International Business School (JIBS) vid Jönköping University (JU) har fått i uppdrag att leda arbetsgruppen.
– Grundskyddet berör cirka en och en halv miljon pensionärer på ett eller annat sätt. Många tycker att nuvarande system är för komplicerat och därför behöver det bli enklare och mer effektivt, säger Johannes Hagen.
I det allmänna pensionssystemet finns ett grundskydd som syftar till att ge ekonomisk trygghet för personer med låg eller ingen inkomstgrundad pension. Basen i grundskyddet är garantipensionen, men därutöver finns ytterligare fyra skattefinansierade förmåner som syftar till att komplettera en otillräcklig inkomstgrundad pension. Det handlar om bostadstillägg, särskilt bostadstillägg, äldreförsörjningsstöd och inkomstpensionstillägg.
En översyn i två steg
Förmånerna har införts vid olika tillfällen och med olika syften. Detta gör att helheten av grundskyddet blir komplex och ofta svår att förstå.
Den av regeringen utsedda arbetsgruppen ska nu ta fram förslag till direktiv för en kommande statlig utredning. Ett särskilt fokus i analysen ska ligga på att identifiera systemproblem, risken för bidragsbrott och eventuella motverkande effekter mellan de olika förmånerna.
Dessutom ska grundskyddets betydelse för jämställda pensioner belysas, i linje med Pensionsgruppens tidigare överenskommelser.
– Det vi nu påbörjar är ett förberedande arbete för att reformera grundskyddet i pensionssystemet. Vi kommer att analysera de problem som finns i det nuvarande systemet och ta fram mål och förslag på en inriktning för ett nytt grundskydd, säger Johannes Hagen.
Ett enklare och mer effektivt system
När det förberedande arbetet är klart ska en statlig utredning tillsättas. Denna ska ta fram ett eller flera konkreta förslag på hur ett reformerat grundskydd kan utformas.
– Den största utmaningen i det här blir att definiera mål, syften och en inriktning som alla partier är överens om, säger Johannes Hagen.
Arbetsgruppen ska slutredovisa sitt arbete senast den 15 juni 2026.
I arbetsgruppen som Johannes Hagen ska leda ingår flertalet tjänstemän. Sekreterare för gruppen blir Hannes Nilsson, enhetschef på Pensionsmyndighetens analysavdelning och med tunga pensionsanalyser bakom sig.
– Pensionssystemet finns till för pensionärerna. Därför är det av största vikt att det är begripligt och effektivt. Jag är glad att Johannes Hagen och Hannes Nilsson tar sig an detta komplexa men viktiga uppdrag, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje, ordförande i Pensionsgruppen.