I samband med EAIE 2025 som äger rum i Göteborg, bjuder JU in till en partnerdag för befintliga och nya partneruniversitet för att visa upp vår campus och stad.

 

Tillsammans med fem andra lärosäten i Västsverige: Göteborgs universitet, Chalmers Tekniska Högskola, Högskolan i Borås, Högskolan i Halmstad och Högskolan i Skövde är JU värdar för EAIE som äger rum i Göteborg 9-12 september med tema GO-Create, med fokus på samarbete, innovation och samskapande. I samband med konferensen bjuder JU in till en partnerdag och middag.

Partnerdagen är öppen för inbjudna partneruniversitet och gäster från JU. Är du från ett partneruniversitet och intresserad av att delta, var vänligen hör av dig till Nikolina Bergh.

Vad är EAIE?

EAIE (European Association for International Education) är en ideell organisation som strävar efter att samla expertis inom internationella utbildningsfrågor och stärka det globala utbildningssamarbetet. Den årliga EAIE-konferensen, som varje år hålls i en ny europeisk stad, består av två olika delar; en utbildningsmässa och ett program med seminarier, föreläsningar och workshops som utformas efter årets tema.

Läs mer om EAIE och årets konferens Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Program 8 september

Mer information och detaljer skickas via e-mail till anmälda gäster.

Lunch för EULiST partneruniversitet och inbjudna gäster från JU

Mer information kommer.

Registreringen öppnar och det finns möjlighet att lämna baggage. Efter registreringen fortsätter ni till Science Park Towers.

 

Välkomstdrink med snacks serveras.

17.20 Måns Svensson, rektor på Jönköping University och Hanna Aspklint vd för Science Park hälsar välkomna

På väg till middagen går vi en tipspromenad, alternativ finns för de som inte vill/kan gå.

Mer information kommer.

Program 9 september

Joggingtur runt Munksjön med JU-runners för den morgonpigga.

Mötesplats: Outside Service Center, Gjuterigatan 5 Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Registreringen öppnar och det finns möjlighet att lämna baggage.

Plats: HLK entrén, Hus H, Gjuterigatan 5 Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

  • Välkommen: Maria Sederholm Granelund, Avdelningschef Internationella kontoret
  • Sverige & Jönköping, Sven Rydell och Hanna Vinborg
  • JU Overview, Student Union/Student life

Plats: JU Aulan, HLK, Hus H, Gjuterigatan 5 Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Njut av en typisk svensk fika.

(Resande från Göteborg ansluter)

  • JU:s vision
  • Samverkan
  • Internationalisering,
  • Hållbarhet

Plats: JU Aulan, HLK, Hus H, Gjuterigatan 5 Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

 

Mer information kommer.

13.00-14.00 Presentation av alla skolorna på JU

Plats: JU Aulan, HLK, Hus H, Gjuterigatan 5 Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

14.00-15.00 Deltagarna får välja att besöka en av skolorna


Take away fika, hämta ut saker från garderoben

15.30 bussen till Göteborg lämnar