Skräddarsydd kurs för studiehandledare och modersmålslärare

Från vänster: Uzma Habib, Nadine Gerji och Sundus Mohammed.
Jönköpings kommun arbetar med riktade insatser för att flerspråkiga elever bättre ska kunna ta till sig undervisningen i skolan. En del i detta är ett samarbete med Högskolan för lärande och kommunikation (HLK) vid Jönköping University (JU) där studiehandledare och modersmålslärare har läst den skräddarsydda kursen ”Studiehandledning på modersmål i teori och praktik”.
”Riktade insatser för nyanlända och flerspråkiga barn och elevers utbildning” är en satsning där Skolverket har valt ut Jönköpings kommun, tillsammans med 30 andra kommuner. Insatsen startade vårterminen 2023 och pågår till årsskiftet. Jönköpings kommun har huvudfokus på kollegialt lärande som en del av skolans kvalitetsarbete där all undervisande personal involveras i det systematiska kvalitetsarbetet för att förstå verksamhetens förbättringsbehov. Studiehandledning på modersmål i teori och praktik 7,5 hp är en del i satsningen.

Kursledaren Susanne Evertsson Grahn håller sista föreläsningen.
”Vi har arbetat med teoretiska perspektiv och hur språk och ämneskunskaper kan integreras”
Den 9 juni var det sista tillfället och avslutning för de 30 modersmål- och studiehandledare som sedan augusti har läst kursen ”Studiehandledning på modersmål i teori och praktik”. Kursen är speciellt framtagen, i samarbete mellan Jönköpings kommun och HLK, med målet att vidareutveckla undervisningen för flerspråkiga elever och stärka kopplingen mellan modersmålsenheten och de grundskolor som ingår i projektet.
– Det har varit lärorikt. Vi har arbetat med teoretiska perspektiv och hur språk och ämneskunskaper kan integreras, säger Nadine Gerji, modersmålslärare och studiehandledare i arabiska.
Sundus Mohammad, modersmålslärare i arabiska instämmer att kursen var bra.
– Givande kursinnehåll, vi har lärt oss mycket. Vi får bekräftelse att struktur är viktigt och även samarbete mellan studiehandledare, ämneslärare och hemmet, säger hon.

Från vänster: Uzma Habib, Nadine Gerji och Sundus Mohammed.
Bra samarbete mellan HLK och Jönköpings kommun
Att forma kursen, innehållet och kurslitteraturen har gjorts i dialog mellan kurlsledaren Susanne Evertsson Grahn, universitetsadjunkt i svenska som andraspråk, Sara Dommartine, uppdragssamordnare på HLK och Ahmad Mahmoud, biträdande chef på Modersmåls- och mottagningsenheten och Linda Lundblad, koordinator i den riktade insatsen.
– Vi har kunnat påverka kursen ganska mycket, vilket har känts väldigt bra. Redan från början har samarbetet med kursledaren och samordnaren fungerat fint. De har varit lyhörda och tagit hänsyn till våra tankar om att kursen ska vara praktisk och kopplad till vårt vardagliga arbete. Vi har till exempel varit med och tittat på litteraturen innan kursen började, och HLK har varit flexibla när det gäller hur vi lagt upp träffarna, säger Ahmad Mahmoud.
Uzma Habib, modersmålslärare och studiehandledare i Urdu är mycket positiv till att Jönköpings kommun satsar på kompetensutveckling för dem.
– Det är positivt och viktigt att kommunen förstår betydelsen av vårt arbete och satsar på vår yrkesmässiga utveckling. Den här kursen gav oss jättemycket och det är viktigt för oss att kommunen gav oss denna möjlighet, säger hon.
Övriga insatser från kommunen
Jönköpings kommun gör även insatser så som Kollegialt lärande för rektorerna med fokus på pedagogiskt ledarskap, som ska stödja det kollegiala lärandet på skolorna. Rektorerna har också gått en kurs som riktar sig mot skolledare inom prioriterade områden, riktad utbildning för ett antal grundskollärare (det globala klassrummet – med andraspråksperspektiv) som på många sätt liknar den utbildning som studiehandledarna nu har gått på HLK. De lärledare som leder det kollegiala lärandet har också gått en kurs med fokus på kollegialt lärande, samtalsstrukturer, systematiskt kvalitetsarbete samt elevdelaktighet. Dessa insatser ska alltså leda till att det kollegiala lärandet stärks och blir en hållbar förbättringsorganisation på deltagande skolor.
– Det förbättringsarbete som sker grundar sig alltså i det behov som skolpersonalen ser som problematiskt i stället för färdiga moduler som lärare ska arbeta sig igenom. Alla insatser som ingår i riktade insatser ska verka för att det kollegiala lärandet stärks. Förutom modersmåls- och mottagningsenheten deltar fyra f-6 skolor samt en 7-9 skola, Södergårdsskolan, Öxnehagaskolan, Österängen, Råslätt och Stadsgårdsskolan, säger Linda Lundblad.
- Uppdragssamordnare
- Högskolan för lärande och kommunikation
- sara.dommartine@ju.se
- +46 36-10 1422