Infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson och Jönköping Universitys rektor Måns Svensson betonar att JU har stor betydelse gällande bland annat kompetensförsörjning och rekrytering av personal i samarbetet med Kongsberg Automotive i Mullsjö.
Storsatsning på utveckling av självkörande bilar
Kongsberg Automotive centraliserar sin utveckling av självkörande fordon till Mullsjö och har ingått avtal om samarbete med bland annat Jönköping University (JU).
- JU har en väldigt viktig roll för att skapa attraktivitet och bidra med kompetens till den här satsningen, säger infrastruktur och bostadsministern Andreas Carlson.

De som ville kunde provköra en bil som är automatiserad, där framhjulen styrs elektroniskt.
Kongsberg flyttar hela sin verksamhet med cirka 50 anställda utanför Tranemo samt sin rattstångsutveckling från Texas i USA till Mullsjö.
- Det är strategiska beslut från Kongsberg som gynnar oss här i regionen, säger Johan Svensson, tillträdande platschef på Kongsberg i Mullsjö.
"Ett styrkebesked"
Den 22 september signerade JU tillsammans med Region Jönköping, Mullsjö kommun, Almi och Mullsjö Folkhögskola en avsiktsförklaring om samarbete med Kongsberg Automotive i Mullsjö. Detta skedde under högtidliga former inför ett 100-tal personer i personalen samt inbjudna gäster.
- Det är ett styrkebesked att kunna skapa det här innovationskraftcentrumet för utveckling nära produktionen, som kommer vara med och lägga grunden för självkörande fordon. Att få in studenter i den här satsningen tidigt under studietiden och veta att det finns arbetstillfällen nära JU tror jag kommer skapa en attraktivitet både till högskolan och näringslivet här i Mullsjö, men också till regionen i stort. Samarbeten som görs mellan företag, akademi och offentlig sektor blir väldigt starka och det är något jag ser ljust på, säger Andreas Carlsson, som är uppväxt i Mullsjö och under sitt tal berättade att han som 15-åring hade jobbat på Kongsbergs personaltidning.
Provkörning
Gästerna kunde provköra en självstyrande bil utrustad med ett "steer by wire"-system, som saknar fysisk koppling mellan ratten och framhjulen där hjulen istället styrs elektroniskt. Måns Svensson, rektor vid JU, var en av dem som såg fram emot att ta ett varv på området med testbilen. Han påpekar att alla lärosätets samarbeten med industrin är viktiga och att satsningen som nu görs på Kongsberg Automotive i Mullsjö betyder mycket för utvecklingen av JU:s forskning och utbildningar.
"En enorm möjlighet"
- Det här är en enorm möjlighet som vi nu har framför oss, men vi kommer att få kavla upp ärmarna och jobba för att få till bra samarbeten. Vi fick tidigt en förfrågan från Kongsberg om att skriva ett "letter of intent" (en avsiktsförklaring) gällande bland annat kompetensförsörjning genom vidareutbildning av befintlig personal samt bra och duktiga studenter som vill söka sig till Kongsberg för sina framtida karriärer, säger Måns Svensson. Han fortsätter:
- Det är imponerande hur Mullsjö har jobbat med den här etableringen. Det är mycket väl förberett och tunga aktörer på plats i form av infrastruktur och bostadsministern, landshövdingen, regionens främsta företrädare tillsammans med många andra. Det här är en kraftsamling som bådar gott!
Representanter för länsstyrelsen, Region Jönköping, JU, Almi, Mullsjö Folkhögskola och Mullsjö kommun undertecknade en avsiktsförklaring om samarbete med Kongsberg Automotive.
De 100-talet åhörarna fick veta mer om Kongsbergs satsning på utveckling av självkörane bilar och nyingångna samarbete.