Konferens.

Jönköping University var tillsammans med Göteborgs universitet, Chalmers Tekniska Högskola, Högskolan i Borås, Högskolan i Halmstad och Högskolan i Skövde värdar för EAIE 2025 i Göteborg den 9-12 september.

"Ökad synlighet och profilering av Jönköping University"

Jönköping University var ett av sex värdlärosäten av EAIE-konferensen 2025 i Göteborg den 9-12 september. Det är Europas största mötesplats för internationalisering inom högre utbildning, som i år samlades över över 7 000 deltagare från hela världen.

Konferens.

Delar av JU-teamet på EAIE-konferensen, som hölls på Svenska Mässan i Göteborg. "Det har varit väldigt givande att arbeta tillsammans med de andra värdlärosätena i konsortiet", säger Nikolina Bergh, JU:s projektledare för EAIE 2025.

– Att vara ett av värdlärosätena har gett oss möjlighet till ökad synlighet och att profilera Jönköping University som ett internationellt engagerat och samarbetsinriktat lärosäte. Vi är mycket nöjda med resultatet av EAIE och stolta över att ha fått visa upp Sverige. Konferensen har tydligt visat värdet av samarbete – både internationellt och tillsammans med de andra svenska lärosätena – och hur gemensamma insatser stärker vår attraktionskraft och förmåga att skapa långsiktiga relationer, säger Nikolina Bergh, JU:s projektledare för EAIE 2025.

"Bygga och stärka internationella relationer"

JU delade värdskapet med Göteborgs universitet, Chalmers tekniska högskola, Högskolan i Borås, Högskolan i Halmstad och Högskolan i Skövde. Årets tema var "Go-create" med fokus på samarbete, samverkan och gemensamt skapande. JU-representanter hade över 90 enskilda möten med befintliga och potentiella samarbetspartners på konferensen i syfte att stärka relationer och skapa nya möjligheter till samverkan. Dessutom höll man två uppskattade sessioner.

– EAIE-konferensen är en strategisk plattform som ger oss som lärosäte möjlighet att bygga och stärka internationella relationer, följa aktuella trender och policyutveckling inom högre utbildning samt utbyta erfarenheter med kollegor från hela världen. Genom vårt deltagande får vi värdefulla insikter, inspiration och nya samarbeten som bidrar till vår utveckling som ett globalt och framtidsorienterat universitet, säger Nikolina Bergh.

"En fantastisk möjlighet att synas"

Svenska institutet ansvarade för den svenska montern på konferensen, där JU var ett av 23 svenska lärosäten. Syftet med myndighetens medvekan var att främja internationella samarbeten och utbyten för att stärka forskning, innovation och ekonomisk utveckling.

– Vi är så glada att värdlärosätena har drivit frågan om att få EAIE till Sverige. Det är en fantastisk möjlighet för Sverige att synas, visa upp vårt breda utbud som kunskapsnation och skapa långsiktiga relationer med partneruniversitet, säger Sofia Bugge, projektledare från Svenska institutet och Study in Sweden.

I samband med EAIE-konferensen anordnades JU Partner Days & Campus Experience, där 140 universitet från 40 länder besökte JU.
Läs mer om JU Partner Days & Campus Experience här

Fakta

EAIE (European Association for International Education) är en ideell organisation som främjar kunskapsutbyte och samarbete inom internationell utbildning. Den årliga konferensen, som hålls i olika städer i Europa, erbjuder ett omfattande program med ett stort antal sessioner, workshops, föreläsningar och posters. Syftet är att stärka internationella nätverk, bevaka omvärlden och diskutera framtidens utbildningsfrågor.

Läs mer om EAIE här Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

2025-09-12